Dk. Halina Radacz na czele Redakcji Ekumenicznej TVP

0

Po 23 latach nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika Redakcji Ekumenicznej Telewizji Polskiej. Od początku powstania Redakcji Ekumenicznej w 1997 roku stał na jej czele prawosławny teolog ks. dr Henryk Paprocki. 1 kwietnia br. kierowanie redakcją przejęła jego dotychczasowa zastępczyni dk. Halina Radacz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.


Z powodu pandemii informacja o zmianie warty na czele Redakcji Ekumenicznej nie została odnotowana w mediach.

Mam nadzieję, że nadejdzie dobry czas na pożegnanie, podziękowania i chwilę wspomnień… Nasza redakcja od początku stara się z jednej strony informować społeczeństwo polskie o życiu i działalności Kościołów mniejszościowych, z drugiej edukować widzów, przedstawiając dorobek kulturalny i duchowy różnych wyznań chrześcijańskich i religii, ich wkład i miejsce w kulturze i historii polskiej. Jednocześnie promujemy postawy otwartości, szacunku dla bliźnich, wskazując na bogactwo jakie płynie z różnorodności. Te zadania towarzyszą nam od początku i tu na pewno nic się nie zmieni. – powiedziała w rozmowie z ekumenizm.pl dk. Halina Radacz.

Nowa kierownik Redakcji poinformowała jednocześnie o zmianach w redakcji, do której dołączył dk. Łukasz Leonkiewicz z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. – Zmiany w redakcji nastąpiły w dość trudnym czasie, praca zdalna nie ułatwia przygotowywania dodatkowych transmisji nabożeństw. Mam nadzieję, że już niedługo, z Bożą pomocą, wszystko wróci na zwykłe tory – dodała dk. Radacz.

Dk. Halina Radacz jest duchowną Kościoła ewangelicko-augsburskiego i duszpasterzem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Żyrardowie i Rawie Mazowieckiej. W Redakcji Ekumenicznej pracuje od roku 1998, jest częstą uczestniczką debat o sprawach religijno-społecznych oraz autorką wielu reportaży przedstawiających róże wyznania chrześcijańskie.

Do podstawowych zadań Redakcji Ekumenicznej TVP należy informowanie o życiu Kościołów mniejszościowych należących do Polskiej Rady Ekumenicznej, ale również wyznawcach judaizmu. Co tydzień redakcja emituje 20-minutowe audycje przedstawiające życie Kościołów Polskiej Rady Ekumenicznej (wtorki, g. 6:20, TVP 2), a co miesiąc ok. 20-minutowy reportaż Związku Gmin Żydowskich (trzecia środa m-ca, g. 6:20, TVP 2). Ponadto redakcja odpowiedzialna jest za obsługę medialną ważniejszych uroczystości religijnych poszczególnych wyznań jak np. prawosławnej Bożego Narodzenia, Paschy czy Święta Przemienienia Pańskiego, luterańskiego Wielkiego Piątku i Święta Reformacji czy mariawickich obchodów Wniebowzięcia NMP w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. Wszystkie Kościoły Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Związek Gmin Żydowskich mają co najmniej jedno nabożeństwo w roku emitowane w Telewizji Polskiej (Program 2).

W trwającym okresie pandemii i wynikającymi z rozporządzeń ograniczeniami, dotyczącymi sprawowania kultu religijnego, Redakcja TVP przygotowuje również cotygodniową (re)transmisję nabożeństw prawosławnych (TVP Kultura, niedziela g. 7:20) i ewangelickich (TVP 3, niedziela g. 13:00).


>> PROGRAMY EKUMENICZNE TVP na platformie VOD

>> Rozmowa z dk Haliną Radacz (ewangelicy.pl)