Dla świata już jesteśmy jednością – Abp Canterbury w Łodzi

0

W festiwalu Paradise in the City w Łodzi, wydarzeniu towarzyszącemu Światowym Dniom Młodzieży, uczestniczył 21 lipca arcybiskup Canterbury i honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby, od lat związany z ekumeniczną wspólnotą rzymskokatolicką Chemin Neuf.

Do Łodzi przybyło według informacji organizatorów ok. 7 tys. uczestników z całego świata, w tym nie tylko katolicy, ale także młodzi związani z innymi tradycjami chrześcijańskimi. W organizację przedsięwzięcia włączyły się również parafie Kościołów mniejszościowych – 20 lipca w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza odbył się koncert i spotkanie z s. Anną Bałchan, zakonnicą pracującą wśród prostytutek.

Z kolei 22 lipca, również w kościele św. Mateusza, odbędzie się anglikańskie nabożeństwo z Eucharystią, które poprowadzi bp Martin Warner, ordynariusz anglikańskiej diecezji Chichester.

Jednym z głównych wydarzeń ekumenicznych Paradise in the City było spotkanie z abp. Justinem Welby, prymasem Całej Anglii, który na jeden dzień przyjechał do Łodzi. Jeszcze przed przyjazdem do Polski, abp Welby zwracając się do chrześcijan różnych wyznań, zachęcał do udziału w łódzkim wydarzeniu, mówiąc, że będzie to pielgrzymka do oblicza Chrystusa. W swoim przemówieniu abp Canterbury zaznaczył, że dla świata chrześcijańskiego podzielone chrześcijaństwo już jest jednością.

Wg anglikańskiego prymasa, dla wielu chrześcijaństwo jest obojętne, stąd też podziały nie mają większego znaczenia. Zaapelował o pogłębienie relacji między ludźmi, szczególnie między chrześcijanami, a nie bazowanie jedynie na wiedzy o innych wyznaniach.

Prymas Welby spotkał się również z grupą reprezentującą Kościół anglikański w Polsce, w tym m.in. ks. Davidem Brownem, kapelanem anglikańskim w Warszawie.

>> Więcej o festiwalu Paradise in the City

galeria