Ekumenizm nie może być jak doroczna choinka

0

16 stycznia odbyła się w siedzibie rzymskokatolickiego episkopatu konferencja poświęcona zbliżającemu się Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ekumenizm.pl transmitował wydarzenie na żywo na Facebooku.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego, oraz ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Komisji ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i jednocześnie ordynariusz sandomierski.

Przedstawiono znaczenie i cel obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w roku, w którym ewangelicy i katolicy będą wspólnie upamiętniać 500 lat Reformacji. Biskupi mówili o szansach i wyzwaniach dialogu ekumenicznego w kontekście reformacyjnego jubileuszu, a także o kontaktach ekumenicznych w Polsce. Ks. bp Nitkiewicz podkreślił potrzebę mocniejszego zaangażowania młodzieży w ekumenizm i zintensyfikowania działań, aby „ekumenizm nie był choinką wyciąganą raz w roku”. Zaznaczył katolickie stanowisko, dotyczące ekumenizmu, podkreślając, że odrzucanie dialogu z innymi chrześcijanami jest dla Kościoła rzymskokatolickiego herezją.

Z kolei biskup Samiec zwrócił uwagę na nieco inną wrażliwość mniejszości wyznaniowych, zwracając uwagę na odpowiedzialność większości wobec mniejszości. – Traktowanie mniejszości przez większość jest papierkiem lakmusowym odpowiedzialności. Więksi powinni uwzględniać sytuację mniejszych i słabszych – dodał luterański biskup.

Poruszony został również temat rosnącej agresji w polskim społeczeństwie i wypowiedzi, które prowadzą do eskalacji nastrojów. Biskup Samiec podkreślił, że różnica poglądów i podejmowanie polemiki jest i powinno być czymś normalnym, ale odbieranie komuś godności przez wypowiadanie treści pogardliwych jest niedopuszczalne. – Całkowicie zgadzam się z Księdzem Biskupem – wtórował bp Nitkiewicz. – Być może za mało mówimy podczas kazań i katechez o pogardzie wobec innych ludzi – mówił. Hierarcha nie wykluczył, że Kościoły w Polsce podejmą wspólną inicjatywę w temacie.

W konferencji uczestniczył również ks. prof. Sławomir Pawłowski, sekretarz Komisji ds. Ekumenizmu KEP, który mówił o inicjatywach ekumenicznych minionych lat, a ks. dr Grzegorz Giemza, dyrektor Biura Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) omówił program centralnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Warszawie. Prowadzący konferencję ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy KEP, przedstawił również plan centralnych obchodów Dnia Judaizmu w Kielcach pod hasłem „Tożsamość. Pamięć. Biblia” oraz Dnia Islamu w Kościele rzymskokatolickim.

Całość konferencji można obejrzeć na stronie ekumenizm.pl na Facebooku.

>> Ekumenizm.pl: Ekumenizm – stara śpiewka?

galeria