Ekumenizm.pl: Pomoc dla mariawitów w Kadzidłowej
- 10 września, 2012
- przeczytasz w 3 minuty
Parafianie w Kadzidłowej, choć nie stanowią licznej społeczności, angażują się w życie liturgiczne i prace gospodarcze – m.in. oprawę muzyczną nabożeństw zapewnia duet gitarowy (Aneta Walaszczak i Elżbieta Walaszczak). O otwartości i gościnności kadzidłowian świadczy fakt odprawiania w tamtejszym kościele nabożeństw luterańskich. Od kilkunastu lat ewangelicy tradycji luterańskiej, należący do parafii w Kutnie, sprawują w Kadzidłowej swoją liturgię. Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów p.w. Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej jest placówką, […]
Parafianie w Kadzidłowej, choć nie stanowią licznej społeczności, angażują się w życie liturgiczne i prace gospodarcze – m.in. oprawę muzyczną nabożeństw zapewnia duet gitarowy (Aneta Walaszczak i Elżbieta Walaszczak). O otwartości i gościnności kadzidłowian świadczy fakt odprawiania w tamtejszym kościele nabożeństw luterańskich. Od kilkunastu lat ewangelicy tradycji luterańskiej, należący do parafii w Kutnie, sprawują w Kadzidłowej swoją liturgię.
Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów p.w. Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej jest placówką, obejmującą swoim zasięgiem część gminy Grabów w powiecie łęczyckim (sołectwa Kadzidłowa i Ostrówek) oraz powiat kolski. Część parafian zamieszkuje także diasporę. W 1912 r. zakupiono w Kadzidłowej działkę oraz budynki dawnego dworu Koszutskich. Urządzono tam kaplicę oraz ochronkę i szkołę. W 1928 r. na fundamentach dworu wzniesiono kościół, a obok niego wybudowano dom parafialny (z przeznaczeniem na szkołę). Świątynia parafialna jest budynkiem neogotyckim, o jednej nawie i sklepieniu kolebkowym. Nad wejściem do kościoła znajduje się sygnaturka. Wyposażenie wnętrza jest skromne, co oddaje doskonale nastrój mariawickich kościołów we wsiach. Ołtarz wielki wykonany został z drewna. Na ścianie ołtarzowej znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a ponad nią zawieszony jest krzyż.
Obecnie trwają prace remontowe w kadzidłowskim kościele. Dotychczas urządzono zakrystię, zamontowano nowy tron na tabernakulum oraz wykonano dębowy krzyż na ścianę ołtarzową. Planowane jest zamontowanie na ścianie ołtarzowej tryptyku. W środkowym skrzydle będzie widniał krzyż z korpusem Chrystusa, zaś po lewej stronie krzyża wizerunek anioła zbierającego krople Krwi Przenajdroższej do kielicha. Nad tryptykiem znajdować się będzie tiara z kluczami (symbolem miłosierdzia), zaś nad tym wszystkim górować ma napis: „Wszystka ziemia niech Cię adoruje i błaga”. Całość ściany ołtarzowej będzie utrzymana w odcieniach brązu i bordo, zaś sposób podświetlenia tryptyku oraz podwyższony Syjon na monstrancję, pozwolą zogniskować uwagę na Przenajświętszym Sakramencie.
Remontując ten kościół, chcemy, aby jego wystój wyrażał naszą miłość do Boga. Aby piękno, przypominało nam nieustannie o źródle tegoż piękna – o samym Bogu. Aby i nasze serca stawały się coraz godniejszym mieszkaniem dla Eucharystycznego Chrystusa. Tego samego, który jest obecny w Przenajświętszym Sakramencie w naszym kościele w Kadzidłowej. Będziemy wdzięczni za wsparcie w pracach remontowych: czy to przez modlitwę, czy dar pieniężny lub jakąkolwiek inną pomoc.
kapł. M. Daniel
Nabożeństwa w kościele w Kadzidłowej odprawiane są w każdą sobotę o godz. 18.00 (w okresie jesienno – zimowym o godz. 16.30) oraz 17-go każdego dnia miesiąca i w święta kościelne o godz. 16.00 (jesień-zima godz. 16.30). Każdy, kto przyjdzie jest mile widziany.
Nasz adres: Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów p.w. Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej. Kadzidłowa 3, 99–150 Grabów,
Nasze konto bankowe: Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce, Bank Spółdzielczy w Grabowie, nr rachunku: 87 8539 0001 0000 1111 2002 0020
+++
Biorąc pod uwagę ekumeniczne i społeczne zaangażowanie Brata Kapłana M. Daniela oraz historyczne znaczenie Parafii w Kadzidłowej nieodłącznie związanej z kolebką niezależności wyznaniowej mariawityzmu (Nowa Sobótka) chcemy wesprzeć działania małej wspólnoty mariawickiej i zachęcić naszych Czytelników do przekazywania ofiar pieniężnych dla Parafii p.w. Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej. Przypominamy, że przekazaną kwotę (obowiązkowa adnotacja: darowizna na cele kultu religijnego) można uwzględnić w rozliczeniu roku podatkowego wypełniając załącznik do zeznania podatkowego PIT‑0.