- 18 sierpnia, 2023
- przeczytasz w 3 minuty
Jest już nowa strona ekumenizm.pl. Po 8 latach funkcjonowania starej witryny i w przeddzień 20. urodzin serwisu ekumenizm.pl oddajemy w Wasze ręce i oczy odnowioną stroną.
Ekumenizm.pl w nowych szatach
Jest już nowa strona ekumenizm.pl. Po 8 latach funkcjonowania starej witryny i w przeddzień 20. urodzin serwisu ekumenizm.pl oddajemy w Wasze ręce i oczy odnowioną stroną.
Jak każda nowa strona także i ta musi odbyć proces adaptacji. Osiem lat to dużo czasu na przyzwyczajenie się do określonego wyglądu i sposobu poruszania się po stronie, tym bardziej proszę o cierpliwość i zrozumienie. Przez najbliższe dni wprowadzane będą jeszcze poprawki techniczne, więc prosimy o zrozumienie, jeśli jakieś elementy będą jeszcze wadliwe lub niepełne.
Za uwagi Czytelniczek i Czytelników będziemy wdzięczni — można je zgłaszać na adres redakcja@ekumenizm.pl.
Obecna strona ekumenizm.pl, która jest efektem wielu miesięcy pracy, ale też ekonomicznych ograniczeń, nie jest z pewnością pozbawiona wad, ale jest łatwiejsza w obsłudze, lżejsza wizualnie i bardziej angażująca dla użytkownika.
Obecne nowe logo jest zasadniczo starym logo, które było już rozważane przy poprzedniej wersji strony. Po wielu konsultacjach zostało “odkurzone” i wybrane jako nowe logo ekumenizm.pl z tym m.in. uzasadnieniem, że bardziej odzwierciedla burzliwe dzieje ekumenii czy sytuacji dzisiejszego chrześcijaństwa.
Ponieważ radykalnie przebudowane zostały kategorie serwisu (niektóre zostały zlikwidowane, inne uzupełnione, powstały też nowe podkategorie), a tekstów jest kilkanaście tysięcy, mogą wystąpić pewne nieścisłości w przypisaniu tekstów do kategorii lub inne trudności techniczno-nawigacyjne, które będą na bieżąco uzupełniane.
Zadbaliśmy, by materiały tekstowe były przedstawione w atrakcyjniejszej wizualnie formie.
Wyraźnie oddzielona jest publicystyka od artykułów o charakterze czysto informacyjnym. Użytkownicy zachowują dostęp do treści archiwalnych – blisko 18 tysięcy tekstów, w tym do bogatych zasobów Magazynu Teologicznego Semper Reformanda.
Serwis reaguje na bieżące ważne wydarzenia, stąd obecność sekcji specjalnej, obecnie poświęconej Ukrainie. Czytelnicy mają bieżący podgląd do aktywności redakcji serwisu w serwisie X.com, dawniej Twitter.
Wreszcie, zaprojektowano responsywne wersje serwisu na urządzenia mobilne (zarówno smartfony, jak i tablety).
Zaprojektowaniem nowej strony zajęło się deal design. studio, które w innej strukturze organizacyjnej projektowało poprzednią stronę. Bardzo dziękuję!
Powstanie nowej strony nie byłoby możliwe bez ofiarności wielu osób, które ochoczo i bezinteresownie wsparły projekt sfinansowania zmian, ale też rozwoju serwisu. Były wśród nich chrześcijanie różnych wyznań, świeccy i duchowni różnych godności, ale też osoby, które nie identyfikują się z jakimkolwiek Kościołem, czy nawet agnostycy, ale doceniają inne spojrzenie na chrześcijaństwo. Wam Wszystkim — Siostry i Bracia — składam podziękowania.
Po prawie 20 latach podjęta została decyzja o włączeniu ekumenizm.pl w sieć niezależnych inicjatyw i projektów Patronite, które mogą być wspierane nie tylko słowem, ale i czynem poprzez dobrowolne wpłaty. Bardzo dziękujemy tym, którzy już zadeklarowali wpłaty i tym którzy to uczynią. Prowadzenie serwisu wymaga sporo pracy i generuje też koszty i Wasze wsparcie nie jest nie tylko bezcenne, ale i cenne.
Serwis pozostaje niezależny i wciąż — mimo krytyki, a czasami z powodu tej krytyki — będzie informować o różnorodności chrześcijańskiej i komentować życie Kościołów, głównie mniejszościowych.
Dariusz Bruncz, ekumenizm.pl
Ps. Pod tekstem zrzut ekrany ze starą wersją strony.
» Bezpośredni link do Patronite