Eurodiaconia we Wrocławiu

0

13 czerwca we Wrocławiu rozpoczęło się Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii. Przez trzy dni przedstawiciele kilkudziesięciu chrześcijańskich organizacji pomocowych z wielu państw europejskich będą dyskutować na temat przyszłości koncepcji socjalnej Europy w kontekście zmieniającej się sytuacji na kontynencie. To wydarzenie o charakterze międzynarodowym, społecznym i ekumenicznym.

Diakonia to płuca, którymi oddycha Kościół i serce, którym bije. Kościół bez diakonii jest Kościołem martwym – powiedział podczas kazania w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz.

Słowa pozdrowienia przekazał również prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i zwierzchnik polskich luteran bp Jerzy Samiec. – Gdy będziemy pamiętali, dlaczego pomagamy, to będziemy twórczymi w znajdowani optymalnych rozwiązań. Pamiętajmy o miłości Chrystusa i miłości bliźniego – mówił bp Samiec.

Wzrost nierówności społecznych, zmiany demograficzne, polityczna niestabilność w różnych miejscach Europy – to tylko część tematów, nad którymi będą debatować uczestnicy Zgromadzenia Eurodiaconii. Rozważana będzie problematyka związana z koncepcją socjalnej Europy. Co oznacza ta koncepcja w kontekście zmieniającej się politycznie, społecznie i demograficznie Europy? Jak jest rozumiana w różnych krajach Europy, o różnorodnym podłożu politycznym, społecznym, kulturowym i religijnym? Czy znaczy to samo dla krajów Unii Europejskiej i tych spoza wspólnoty? Czy organizacje chrześcijańskie mają w tej sprawie coś szczególnego do zaoferowania?

Podczas Zgromadzenia odbędą się wykłady, dyskusje, warsztaty i wizyty studyjne we wrocławskich instytucjach samorządowych, charytatywnych i edukacyjnych. Główne referaty wygłoszszą prof. Piotr Błędowski, dyrektor Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, oraz ks. Kathy Galloway, była szefowa Iona Community i była dyrektor Christian Aid Scotland.

Wizyty studyjne będą miały miejsce w Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej we Wrocławiu, Departamencie Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta i Fundacji Ukraina. Uczestnicy Zgromadzenia spotkają się również z prezydentem Wrocławia.

Ostatniego dnia obrad, 15 czerwca, planowane jest ogłoszenie deklaracji tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego Eurodiaconii.

Eurodiaconia jest międzynarodową wspólnotą chrześcijańskich organizacji działających w zakresie pomocy medycznej i socjalnej oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej. Obecnie zrzesza 46 członków z 32 krajów. Jednym z nich jest Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska), która w tym roku jest organizacją goszczącą Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii. Diakonia Polska jest organizacją charytatywną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Posiada status organizacji pożytku publicznego i – podobnie jak inne organizacje członkowskie Eurodiaconii – jest zaangażowana w zapewnianie pomocy socjalnej ludziom potrzebującym, przestrzeganie praw społecznych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.


galeria