- 9 października, 2020
- przeczytasz w 2 minuty
30 września br. odbyła się w Lublinie inauguracja cyklu „Ekumeniczny Lublin 2020. Lublin i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. Nowa edycja lubelskiego projektu ekumenicznego rozpoczęła się w nabożeństwem Słowa Bożego w archikatedrze lubelskiej, któremu przewodnicz...
Inauguracja cyklu “Ekumeniczny Lublin 2020”
30 września br. odbyła się w Lublinie inauguracja cyklu „Ekumeniczny Lublin 2020. Lublin i formy dialogu. Ku Jerozolimie”. Nowa edycja lubelskiego projektu ekumenicznego rozpoczęła się w nabożeństwem Słowa Bożego w archikatedrze lubelskiej, któremu przewodniczył arcybiskup metropolita lubelski Stanisław Budzik, a kazanie wygłosił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
Po nabożeństwie odbyła się debata w Trybunale Koronnym z udziałem premier Hanny Suchockiej, prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka oraz bp. Jerzego Samca.
W liturgii nabożeństwa czynny udział wzięli świeccy i duchowni różnych wyznań.
Fragment lekcji apostolskiej z Listu do Rzymian odczytał ks. Grzegorz Brudny z @luteranielublin @luteranie_warsz #ekumenia #ekumenizm pic.twitter.com/IGjFxropFU
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) September 30, 2020
W kazaniu bp Jerzy Samiec zwrócił uwagę na dar i wyzwanie różnorodności, wskazując na twórcze działanie Ducha Świętego oraz sztuki trudnego dialogu między wyznawcami Chrystusa — Kościoły i chrześcijanie próbują się wsłuchiwać w głos Ducha Świętego. Pojawia się jednak szum różnych zakłóceń, które utrudniają rozróżnić głos Ducha Świętego od tego wszystkiego, co dzieje się wokół nas. Czasem ten głos zakłócają nasze przyzwyczajenia i religijność, nasze przekonania tradycje i poglądy – mówił bp Samiec.
Po nabożeństwie odbyło się spotkanie w Trybunale Koronnym, które rozpoczęło się od wręczenia przez prezydenta Lublina dr. Krzysztofa Żuka przyznawanych od ponad 20 lat Medali Unii Lubelskiej. Tegorocznymi laureatami zostali b. premier RP i ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej prof. Hanna Suchocka oraz bp Jerzy Samiec, który otrzymał medal ze względu na zasługi na polu szerzenia ekumenizmu, a także idei wolności, równości i braterstwa mocno zakorzenionych w tradycji Unii Lubelskiej.
Wraz z Panią Premier prof. Hanną Suchocką otrzymałem #MedalUniiLubelskiej wręczony przez @prezydentZuk — bardzo dziękuję. Lublin to miasto różnorodności kulturowej i wyznaniowej, ważny ośrodek na mapie polskiego #ekumenizm.u @luteranie pic.twitter.com/ZJAITpGBDo
— bp Jerzy Samiec (@BpJerzySamiec) September 30, 2020
Drugą część spotkania rozpoczęła debata, którą poprowadził prof. Sławomir Żurek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jeden z koordynatorów lubelskiego projektu ekumenicznego.
Uczestnicy panelu dyskutowali o wyzwaniach, stojących dziś przed Europą, kryzysie dialogu, sytuacji ruchu ekumenicznego, a także o Lublinie jako miejscu spotkań ludzi o różnej przynależności konfesyjnej i religijnej.
Spotkanie uświetnił występ chóru Snopkers Ensemble, działającego przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie.
Przed debatą w Trybunale Koronnym występ #SnopkersEnsamble, który działa przy @luteranielublin #muzyka #ekumenizm pic.twitter.com/iqfERgZcPs
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) September 30, 2020