Ks. Artur Wieciński zwierzchnikiem Kościoła Starokatolickiego

13

14 stycznia 2017 r. odbył się w Łodzi Nadzwyczajny Synod Kościoła starokatolickiego w Polsce, który wybrał nowego zwierzchnika, ks. Artura Wiecińskiego. Kościół Starokatolicki jest zarejestrowanym związkiem wyznaniowym znajdującym się w rejestrze MSWiA. 

Zwołanie nadzwyczajnego Synodu było konieczne w związku ze śmiercią dotychczasowego zwierzchnika Kościoła, ks. bp. Marka Kordzika. Obrady Synodu prowadził najstarszy duchowny Kościoła, ks. Henryk Hawryszczak. Spośród trzech kandydatów Synod wybrał ks. Artura Wiecińskiego na nowego zwierzchnika Kościoła. Na oficjalnej stronie Kościoła nie ma informacji, kiedy planowana jest konsekracja biskupa-elekta.

Synod powołał ponadto Komisję Liturgiczną oraz stwierdził nieważność wyroku Sądu Kościelnego ws. byłego zwierzchnika Kościoła, ks. bp. Wojciecha Kolma, obecnie proboszcza parafii w Wojcieszowie. Kolm stracił w 2006 r. urząd w związku z przestępstwami seksualnymi, za jakie został skazany prawomocnymi wyrokami sądowymi. Synod Kościoła uznał wyrok za nieważny „z powodu uchybień prawnych”.

Ks. Artur Wieciński ma 26 lat i pochodzi z Warszawy. W 2013 roku wstąpił do Kościoła starokatolickiego. Tego samego roku otrzymał święcenia diakonatu z rąk bp. Marka Kordzika, a po pół roku – w kwietniu 2014 r. –  święcenia kapłańskie. Powierzono mu misję stworzenia placówki Kościoła w Warszawie.

W przyszłym roku odbędzie się kolejny Synod Kościoła starokatolickiego w Polsce. Obecnie wspólnota ma 12 duchownych we wszystkich trzech posługach oraz trzech braci/kleryków. Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Kościół starokatolicki opublikowanych w 2016 r. ma nieco ponad 500 wiernych. W 2013 roku GUS podał liczbę 1600, bazując na danych z 2009-2011.

Kościół Starokatolicki w RP uważa się za spadkobiercę misji starokatolickiej, która pojawiła się w Polsce w latach 30. XX wieku. Jej animatorem był bp Władysław Faron, który pod koniec życia powrócił do Kościoła rzymskokatolickiego, a następnie bp Zygmunt Szypold, który został pochowany jako rzymski katolik. W 1965 roku Kościół przestał oficjalnie istnieć, a wierni przeszli do różnych Kościołów – rzymskokatolickiego, polskokatolickiego i Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Na początku lat 90. Kościół reaktywował Wojciech Kolm.

galeria

komentarze

 • OldCatholicism

  Widzę, że kasuje się komentarze! Brawo Administratorze ekumenizm.pl.

  Boisz się, że ludzie poznają prawde?!

 • Adam Ciućka

  Panie OldCatholicism czego pan nie rozumie? Ekumenizm.pl ma brać odpowiedzialność za pana ANONIMOWE wpisy? Proszę nie być zwykłym tchórzem i napisać to co pan pisze pod swoim imieniem i nazwiskiem, żeby pomówiona przez pana osoba, mogła bez trudu wytoczyć panu sprawę. Inaczej to jest pan zwykłym trollem internetowym.

 • Bicz Montaillou

  A ja zostanę papieżem.

 • Jowita

  ciekawe ilu z tych 12 duchownych ma czyste konto – w rozumieniu obowiązującego w Polsce kodeksu karnego
  Nowy zwierzchnik jeszcze jako elekt występuje a już lody kręci z ks. Stasiakiem w Aleksandrowie Łódzkim

 • Bicz Montaillou

  tzn?

 • Jowita

  Stasiak już wcześniej się kręcił wokół Kordzika, opisywał to portal aleksandrowonline.pl,
  Stasiak ma odrestaurowany budynek kościoła który nie jest miejscem kultu, z drugiej strony ma długi i komornika, wykombinował więc że udostępni starokatolikom kościół na miejsce kultu i będzie kryty przed komornikiem bo prawo nie zezwala na licytację przedmiotów sakralnych.
  Póki co starokatolicy usytuowali swoją Kurię u Kolma po tym jak ich PCK ze Zgierza wyprosił

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Ze Stasiakiem to racja, kręcił się wokół Kościoła Starokatolickiego, a Kościół Starokatolicki kręcił się wokół Stasiaka. To był swego rodzaju „barter”, który i jednym i drugim miał zapewnić różne sprawy. Ale oprócz formalności (kwestia podpisanej umowy) to raczej już historia. Zwłaszcza, że obecność Kolma w Aleksandrowie nie pomogła w realizacji owego „barteru”.

 • Bicz Montaillou

  Sprawa nie jest dla nas nowa, to ja wraz z „ekipą” nagłośniłem tą sytuację.

 • Jowita

  Widocznie nie jest to taka przebrzmiała melodia skoro wczoraj Stasiak gościł Wicińskiego w Aleksandrowie i w Łodzi

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Całkiem możliwe, ale pozostaje pytanie czego rozmowy dotyczyły – wypełnienia wspomnianej umowy, czy jej rozwiązania?

 • Jowita

  mam pytanie: czy ksiądz na którego została nałożona kara suspensy może pełnić funkcje zwierzchnika Kościoła?

 • Andrzej Piotr Grodzki

  Pewnie nie, bo jest „pozbawiony praw”. Ale jeśli suspensa została zdjęta – to przeszkód nie ma. Sugerujesz Jowito, że w przypadku o którym mowa – suspensa nie została zdjęta?

 • Jowita

  nie wiem. na razie nie znalazłam żadnych śladów ani informacji o zdjęciu suspensy a jedynie znikają dowody i ślady jej nałożenia