- 27 czerwca, 2024
- przeczytasz w 3 minuty
Niemiecka Konferencja Biskupów opublikowała oficjalne statystyki, z których wynika, że w 2023 roku ponad 400 tys. osób wystąpiło z Kościoła rzymskokatolickiego.
Niemcy: 402 tys. katolików wystąpiło z Kościoła
Niemiecka Konferencja Biskupów opublikowała oficjalne statystyki, z których wynika, że w 2023 roku ponad 400 tys. osób wystąpiło z Kościoła rzymskokatolickiego.
To mniej niż w 2022 roku, kiedy apostazji dokonała rekordowa liczba 520 tys. wiernych.
W 2023 roku 27 diecezji Kościoła rzymskokatolickiego opuściło dokładnie 402 tys. 694 osób. Pocieszający może być fakt, że jest to mniej niż w 2022 roku, jednak wynik z 2023 roku jest drugim co do skali wystąpień smutnym rekordem Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech. W liczbach bezwzględnych najwięcej osób wystąpiło znów z archidiecezji kolońskiej (prawie 41 tys. osób).
Obecnie do Kościoła rzymskokatolickiego należy 20,3 mln wiernych (ok. 24% społeczeństwa), a do Ewangelickiego Kościoła Niemiec 18,6 mln wiernych.
Zmniejszyła się nie tylko liczba katolików w Niemczech, ale także odnotowano spadek w przyjmowaniu sakramentów. W skali wszystkich diecezji jest mniej chrztów (- 20 tys.), ale także mniej pogrzebów kościelnych (-14 tys.) i to przy starzejącym się społeczeństwie. Są pozytywne dane, ale w nie mają one znaczenia statystycznego w odniesieniu do skali wystąpień – o nieco ponad 6% wzrosła liczba osób uczestniczących w nabożeństwach, 1559 osób wstąpiło do Kościoła rzymskokatolickiego (o ponad 100 więcej niż w 2022 roku), a 4127 osób powróciło do Kościoła (3753 osób w 2002 roku).
Zmniejszyła się też liczba kapłanów o ok. 280, a w całych Niemczech wyświęcono w 2023 roku jedynie 38 nowych kapłanów.
Od kilku lat Kościół rzymskokatolicki i EKD publikują dane o innym czasie. EKD przedstawiło swoje statystyki za 2023 rok już w maju 2024 roku. Ewangelickie Kościoły Krajowe, wchodzące w skład EKD, straciły przez wystąpienia w 2023 roku 380 tys. wiernych. Do Kościołów ewangelickich wstąpiło łącznie 20 tys. osób. Po zliczeniu ewangelików i katolików, a nawet po dodaniu wiernych należących do Kościołów prawosławnych i ewangelikalnych, liczba Niemców, należących do któregoś z Kościołów chrześcijańskich jest poniżej 50% i wynosi ok. 46%.
Katolicy opuszczający Kościół podają różne powody, jednak głównym jest utrata zaufanie wobec instytucji Kościoła, w tym zgorszenie skandalami seksualnymi, niechęć części hierarchii kościelnej wobec reform, w tym szczególnie watykańska blokada dla postulowanych zmian w ramach tzw. drogi synodalnej, ale także chęć zaoszczędzenia podatku kościelnego i oczywiście utrata wiary.
- Liczby pokazują, że Kościół tkwi w kompleksowym kryzysie. Liczby są wskaźnikami rzeczywistości, jednak rezygnacja, wycofanie się lub lęk są złymi odpowiedziami. Także kurczący się Kościół ma misję głoszenia Ewangelii o miłości Boga – skomentował liczby bp Georg Bätzing z Limburga, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich.
Szef niemieckiego episkopatu dodał, że Kościół potrzebuje głębokich reform, jednak „same reformy nie zlikwidują kryzysu kościelnego, jednak bez reform ten kryzys się zaostrzy.”
Wystąpienie — jak to działa?
W zależności od kraju związkowego (landu) wystąpienie zgłasza się w urzędzie stanu cywilnego bądź w sądzie rejonowym. Wpierw jednak należy ustalić termin wizyty, a z tym w ostatnich latach były problemy, gdyż tak dużo osób chciało wystąpić z danego Kościoła.
Sama formalność trwa zaledwie parę minut i kosztuje w zależności od landu od 10 do ok. 60 euro, jednak są landy, które nie pobierają opłaty administracyjnej za wystąpienie z Kościoła (Brema i Brandenburgia).