Papież przeciął spór: największa parafia tradycji anglikańskiej włączona do Ordynariatu

17

W latach osiemdziesiątych, po wprowadzeniu ordynacji kobiet przez Kościoły anglikańskie i fali konwersji na katolicyzm, papież Jan Paweł II na mocy Klauzuli Duszpasterskiej (ang. Pastoral Provision) zezwolił na udzielanie świeceń w Kościele katolickim żonatym księżom anglikańskim oraz tworzenie specjalnych parafii dla katolików tradycji anglikańskiej – choć w ramach poszczególnych diecezji.

15 sierpnia 1983 roku, pierwszą tego typu parafię, pod wezwaniem Matki Bożej Pojednania (ang. Our Lady of the Atonement), erygowano w amerykańskim mieście San Antonio. Na jej czele stanął wywodzący się z Kościoła Episkopalnego ksiądz Christopher Phillips. W chwili utworzenia, parafia liczyła… 18 wiernych (w tym żona i trójka dzieci księdza). Początkowo wierni gromadzili się w wynajmowanych salach, ale szybko zaczęło ich przybywać. Po pewnym czasie, diecezja sprzedała (!) własnej, diecezjalnej parafii za 83 tys. dolarów zbędną działkę na słabo zaludnionych przedmieściach, gdzie z czasem udało się własnym sumptem wznieść kościół, a potem szkołę. W ciągu ponad 30 lat istnienia, liczba wiernych wzrosła do ok. 2500 osób, a szkoła (na ponad 500 uczniów) zyskała renomę najlepszej szkoły katolickiej w Teksasie. Przyczyniła się do tego piękna i dostojna liturgia sprawowana w specjalnym rycie anglikańskim oraz pielęgnowanie innych tradycji anglikańskich (np. wszyscy uczniowie obowiązkowo uczestniczą w zajęciach chóralnych).

Kiedy papież Benedykt XVI utworzył Ordynariaty dla wiernych tradycji anglikańskiej, które są całkowicie niezależnymi strukturami na prawach odrębnych diecezji, inne parafie tego typu bez żadnych problemów ze strony biskupów diecezjalnych przeszły do amerykańskiego Ordynariatu (np. arcybiskup Houston przekazał parafii katedralnej Ordynariatu ziemię i budynki za symboliczną kwotę 10 dolarów). Jednak parafia w San Antonio padła ofiarą swojego sukcesu materialnego i miejscowy arcybiskup nie miał ochoty pozbywać się tak lukratywnego majątku. W styczniu, spór uległ gwałtownemu zaostrzeniu, a ksiądz Phillips, który zgłosił akces do Ordynariatu, został odsunięty od kierowania parafią.

Sprawa trafiła do Stolicy Apostolskiej. Rozstrzygnięcie zapadło z szybkością rzadko spotykaną w takich przypadkach. Z dniem 21 marca, papież zarządził natychmiastowe włączenie Parafii Matki Bożej Pojednania w San Antonio, wraz z całym majątkiem, w struktury Ordynariatu. To już kolejna z wielu decyzji Franciszka, którymi jednoznacznie wsparł to ekumeniczne dzieło swojego poprzednika.

Obecnie istnieją trzy Ordynariaty dla wiernych tradycji anglikańskiej: Katedry Świętego Piotra w USA i Kanadzie, Matki Bożej z Walsingham w Anglii, Walii i Szkocji oraz Matki Bożej od Krzyża Południa w Australii z Japonią. Po pięciu latach istnienia liczą blisko 200 księży, kilkunastu kleryków i 20 sióstr zakonnych. Liczba wiernych objętych opieką duszpasterską dynamicznie rośnie z roku na rok, zwłaszcza w USA, a po ostatniej decyzji papieża zaczyna sięgać 18-20 tysięcy. Ordynariaty posługują się odrębną wersją liturgii mszy świętej (wg mszału zatwierdzonego przez papieża Franciszka), sprawują wywodzące się z tradycji anglikańskiej nieszpory (ang. Evensong), celebrują anglikańską tradycję chóralną, mają żonatych księży i – zgodnie z tradycją anglikańską – znacznie bardziej kameralne parafie (zwykle najwyżej kilkaset osób).

>> Ekumenizm.pl: Ekumeniczna premiera w Watykanie