Obrady biskupów Unii Utrechckiej i starokatolicko-anglikańskie spotkanie w Lublinie

0

W dniach od 23 do 27 czerwca 2019 r. w Lublinie odbywało się na zaproszenie Kościoła Polskokatolickiego w RP doroczne posiedzenie Międzynarodowej Starokatolickiej Konferencji Biskupów (IBK). Po raz pierwszy w Polsce odbyło się ponadto spotkanie biskupów starokatolickich Unii Utrechckiej oraz biskupów anglikańskich. 

Głównymi tematami tegorocznego spotkania IBK były ekumeniczne relacje Unii Utrechckiej, w tym przede wszystkim konsultacje dotyczące rzymskokatolicko-starokatolickich dokumentów dialogu teologicznego. Ponadto biskupi zapoznali się z sytuacją w poszczególnych Kościołach, które reprezentują, a także sprawami finansowymi. Podjęto również ostateczną decyzję o nawiązaniu interkomunii z Kościołem Mar Thoma, który znajduje się w pełnej jedności ze Wspólnotą Anglikańską.

IBK reprezentowali arcybiskup Utrechtu Joris Vercammen wraz z bp. Dickiem Schoonem (diecezja Haarlemu), bp Wiktor Wysoczański (Kościół Polskokatolicki), bp Heinz Lederleitner (Kościół Starokatolicki w Austrii), bp Harald Rein (Kościół Chrześcijańsko-Katolicki w Szwajcarii) oraz bp Matthias Ring (Kościół Starokatolicki w Niemczech). Kościół Starokatolicki w Czechach reprezentował ks. Petr Jan Vinš.

Spotkanie z ramienia gospodarzy koordynował ks. Andrzej Gontarek, wikariusz generalny Kościoła Polskokatolickiego.

W spotkaniu IBK uczestniczyli w dniach 24-25 czerwca biskupi Wspólnoty Anglikańskiej – bp Robert Innes z diecezji europejskiej Kościoła Anglii wraz z jej sufraganem bp. Davidem Hamidem, a także bp Michael Burrows z Kościoła Irlandii oraz bp Jorge Pino Cabral, zwierzchnik Kościoła Luzytańskiego w Portugalii.

W trakcie pobytu w Lublinie biskupi starokatoliccy i anglikańscy odbyli szereg ekumenicznych spotkań, w tym przede wszystkim z arcybiskupem metropolitą lubelskim Stanisławem Budzikiem, który oprowadził ekumenicznych gości po lubelskiej archikatedrze. Goście zapoznali się także z pracą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w szczególności z działalnością Instytutu Ekumenicznego KUL.

Nabożeństwo oraz debata w Trybunale Koronnym

Obradom IBK towarzyszyły nabożeństwa biskupów w kościele rzymskokatolickim św. Wojciecha, które każdego dnia odbywały się w innym języku i wg porządku liturgicznego poszczególnych Kościołów reprezentowanych w Unii Utrechckiej. 26 czerwca odbyły się nieszpory wg agendy liturgicznej Kościoła Chrześcijańsko-Katolickiego, którym przewodniczył bp Harald Rein. Nabożeństwo było też wstępem do kolejnego spotkania w ramach ekumenicznej inicjatywy „Lublin Ekumeniczny 2019 Ku jedności. 450-lecie Unii Lubelskiej (1569-2019)”, którego patronem medialnym jest ekumenizm.pl.

Po liturgii odbyła się dyskusja panelowa w Trybunale Koronnym, którą poprowadził ks. prof. Sławomir Pawłowski z Instytutu Ekumenicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W rozmowie wziął udział abp Utrechtu Joris Vercammen oraz bp Michael Burrows. Spotkanie było podzielone na dwie części – w pierwszej biskupi scharakteryzowali swoje Kościoły oraz ukazali swoje zrozumienie dialogu, ekumenizmu, wolności i różnorodności.

W drugiej części duchowni odpowiadali na pytania publiczności, które dotyczyły m.in. autorytetu biskupa w odniesieniu do różnorodnych oczekiwań Ludu Bożego, relacji ekumenicznych z innymi Kościołami, w tym z Kościołem rzymskokatolickim i Kościołami ewangelicko-luterańskimi, różnic między starokatolicyzmem a anglikanizmem, a także w odniesieniu do Unii Utrechckiej o kontakty z Kościołem Starokatolickim Mariawitów. Biskupi opowiedzieli również o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce.

>> Informacja o debacie w TVP 3 Lublin

>> Ekumenizm.pl: Rozmowa z abp. Jorisem Vercammenem (2014)

W Trybunale Koronnym odbywa się debata, w której udział bierze Arcybiskup Utrechtu Joris Vercammen oraz bp Michael Burrows, ordynariusz diecezji Cashel i Ossory (anglikańskiego) Kościoła Irlandii. Debatę poprowadzi ks. prof. Sławomir Pawłowski (KUL)

Opublikowany przez ekumenizm.pl Środa, 26 czerwca 2019


galeria