Amerykańscy luteranie wybrali osobę transpłciową na biskupa

0

Ewangelicko-Luterański Kościół w Ameryce (ELCA) mianował po raz pierwszy w swojej historii osobę transpłciową na biskupa. Podczas Zgromadzenia Synodalnego diecezji Sierra Pacific, które odbyło się online, wybrano ks. dr Megan Rohrer (41) na urząd biskupa diecezji.


Luterańska Diecezja (Synod) Sierra Pacific składa się z 182 parafii, do których należy nieco ponad 40 tys. wiernych na terenie Północnej Karoliny i Północnej Newady.

Wyboru pastor Rohrer dokonano w piątej turze, większością zaledwie paru głosów. Ponieważ ks. Rohrer jest osobą niebinarną poinformowano synodałów, że odpowiednią formą zwracania się są zaimki osobowe they/their (pół. onu).

Rohr była pierwszą osobą niebinarną ordynowaną w ELCA, co miało miejsce w 2006 r.

W 2014 Rohr pełnił(a) urząd proboszcza Luterańskiej Parafii Łaski w San Francisco oraz był(a) mocno zaangażowana/y w pracę diakonijną i ewangelizacyjną wśród bezdomnych.

W 2017 Policja San Francisco zatrudniła Rohr w charakterze kapelana dla policjantów LGBT+.

Introdukcja biskupa diecezji Sierra Pacific odbędzie się 11 września w kościele luterańskim św. Mateusza w Walnut Creek w stanie Kalifornia. Dotychczasowy biskup – ks. Mark W. Holmerud – przeszedł w stan spoczynku po 13 latach służby w urzędzie biskupa.