Anglikański episkopat bardziej różnorodny

0

20 grudnia ogłoszono nominację ks. dr. Woyina Karowei Dorgu na trzynastego biskupa Woolwich – regionalnego biskupstwa należącego do diecezji Southwark. Dorgu będzie pierwszym od 20 lat czarnoskórym duchownym powołanym na urząd biskupa. Ostatnim był abp John Sentamu, obecny arcybiskup Yorku i prymas Anglii, który w 1996 r. otrzymał nominację na Biskupa Stepney.

Urodzony i wychowany w Nigerii Woyin Karowei Dorgu (58), w okresie poprzedzającym służbę w Kościele, pracował jako lekarz. Został ordynowany na diakona 1995, a w 1996 r. przyjął święcenia kapłańskie Dotychczasową posługę pełnił w diecezji londyńskiej w Parafii św. Marka w Tollington Park. Jego żoną jest Mosun – lekarz psychiatra dziecięcy.

Wybór czarnoskórego duchownego na urząd biskupi świadczy o większym zróżnicowaniu wśród wyższego duchowieństwa. Od lat domaga się tego  Anglikańskie Stowarzyszenie Mniejszości Etnicznych, argumentując, że różnorodność wśród episkopatu pozwala na czerpanie doświadczeń z rożnych środowisk i w efekcie prowadzi do lepszej współpracy i wzmocnienia więzi w Kościele.

Ks. Shemil Mathew, komentując na łamach The Guardian wybór ks. dr. Dorgu, stwierdził, że mimo tej nominacji Kościół Anglii ma jeszcze wiele do nadrobienia w kwestii mniejszości etnicznych. Potrzebujemy więcej nominacji, które pozwolą na wzmocnienie różnorodności Kościoła.

Według badań przeprowadzonych w 2014 roku, jedynie 7% wiernych Kościoła Anglii, uczestniczących w życiu religijnym, to przedstawiciele czarnej mniejszości etnicznej. Jeszcze mniej jest czarnoskórych duchownych – nieco ponad 3%.

Diecezja Southwark to diecezja Kościoła Anglii w metropolii Canterbury. Obejmuje część Londynu na południe od Tamizy, a także północną i wschodnią część hrabstwa Surrey. Została erygowana 1 maja 1905 roku. Diecezja dzieli się na trzy obszary episkopalne, na czele każdego z nich stoi jeden z biskupów pomocniczych. Najważniejszym kościołem diecezji jest katedra Świętego Zbawiciela i św. Marii, potocznie nazywana katedrą Southwark. Poprzednim biskupem Woolwich był bp Martin Ipgrave, który w bieżącym roku objął diecezję Lichfield.

Konsekracja biskupia ks. dr. Dorgu odbędzie się w dzień św. Patryka, tj. 17 marca 2017 r. w katedrze Southwark.

galeria