Biskup zmienił zdanie nt. kapłaństwa kobiet

0

Biskup Horsham, sufraganii anglikańskiej diecezji Chicester, Mark Sowerby poinformował swojego ordynariusza, że po wielu modlitwach i badaniu duszy zmienił zdanie nt. święceń kapłańskich i biskupich dla kobiet.

Bp Sowerby był dotychczas jednym z liderów opozycji w łonie Kościoła Anglii, sprzeciwiającej się ordynowaniu kobiet na księży. Był również przeciwny konsekracji kobiet na biskupów i jednym z liderów powstałeog w 2010 roku Stowarzyszenia św. Wilfrida i św. Hildy, do którego należą tradycjonalistyczni biskupi i kapłani Kościoła Anglii, zapewniający przeciwnikom ordynacji kobiet alternatywną opiekę kanoniczną. Bp Sowerby wciąż będzie kierował sufraganią diecezji Chichester jednak konserwatywni anglikanie będą musieli zwracać się z prośbą o posługę do ordynariusza diecezji Chichester bp. Martina Warena, którego diecezja przez wiele lat uchodziła za bastion przeciwników ordynacji kobiet.

Bp Sowerby zrezygnował również z członkostwa w Stowarzyszeniu. – Z wielkim żalem przyjąłem rezygnację Biskupa Horsham. Uznaję ból, jaki odczuwa w związku z tym krokiem – napisał w oświadczeniu Biskup Wakefield Tony Robinson, kierujący Stowarzyszeniem.

Oświadczenie bp. Sowerby’ego zbiegło się w czasie z ogłoszeniem kolejnej już nominacji biskupiej dla kobiety w Kościele Anglii. Ks. Dame Sarah Mullally, skarbnik katedry Sulisbury została mianowana nowym biskupem Crediton, sufraganii diecezji Exeter.

>> Ekumenizm.pl: Biskup dla ewangelikalnych