Bp Antje Jackelen prymaską Kościoła Szwecji!

43

Biskup diecezji Lund Antje Jackelen została wybrana na Arcybiskupa Uppsali. Po raz pierwszy w historii Kościoła Szwecji prymasem została kobieta. Bp Jackelen wygrała już w pierwszej turze uzyskując 174 głosów elektorskich. Jej największy kontrkandydat, biskup Uppsali Ragnar Persenius uzyskał 103 głosów.

Pochodząca z Niemiec biskupa diecezji Lund ma 58 lat. Pracowała w diecezji sztokholmskiej i w diecezji Lund, która kieruje od 2007 roku. Jest profesorem teologii ewangelickiej z akademickim doświadczeniem w Szwecji, USA i w Niemczech. Ma męża – również duchownego Kościoła Szwecji – i 2 dorosłych dzieci. Wprowadzenie w urząd nowej prymas Kościoła Szwecji odbędzie się 15 czerwca 2014 roku w katedrze w Uppsali.

: : Więcej informacji o bp Jackelen oraz urzędzie Arcybiskupa Uppsali

komentarze

 • miko

  to jakiś urząd wynikający z sola scriptura?

 • Awi

  Brawo @miśko. Jeszcze trochę i bedzie ewangelicki papież….. Sila ciążenia….

 • herezjarcha

  Pewnie nie będę oryginalny, kiedy powiem, że jedyny komentarz jaki mi się nasuwa, to:

  „…diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni…”


  Łatwo jest wytykać błędy i wypaczenia katolikom. O wiele trudniej jest spojrzeć krytycznym okiem na swoje własne, protestanckie podwórko… [protestant]

 • Halina2

  To dobra wiadomość. Oczywiście płeć wybranej osoby nie ma tu dla mnie zasadniczego znaczenia (choć
  miło mi, że to kobieta). Z teologicznego punktu widzenia płeć, narodowość czy kolor skóry zaliczam do
  kwestii adiaforycznych.


  Halina Mazur

 • Halina2

  Komentarz ten źle brzmi w tym ekumenicznym zakątku sieci. Bez trudu znajdzie Pan swoją niszę na innych
  portalach!


  Halina Mazur

 • herezjarcha

  Jeśli traktuje Pani ekumenizm (i szerzej rzecz ujmując – teologię oraz eklezjologię chrześcijańską), jako pole do popisu w nieskrępowanym naśladownictwie kreacjonizmu Boga, to zapewne ma Pani rację – to, co napisałem źle w brzmi w uszach niektórych ludzi. Bo jak inaczej można nazwać to nonszalanckie nieliczenie się z kilkutysięczną tradycją kościołów Starego i Nowego Testamentu?

  Odnoszę też wrażenie, że niektórym uczestnikom tych dyskusji mylą się pojęcia: protestantyzm to wcale nie synonim modernizmu!


  Łatwo jest wytykać błędy i wypaczenia katolikom. O wiele trudniej jest spojrzeć krytycznym okiem na swoje własne, protestanckie podwórko… [protestant]

 • Dario

  Nie musi Pan demonstrować odruchu pawlowa. Czasami lepiej zamilczeć z szacunku do innych.

 • Halina2

  Pismo Święte mówi: nie ma ani Żyda, ani Greka; nie ma ani mężczyzny, ani niewiasty… Ja to traktuję serio.


  Halina Mazur

 • Halina2

  Ewangelicyzm jest zaprzeczeniem modernizmu – przecież to powrót do biblijnych źródeł , czyli klasyczny
  konserwatyzm.


  Halina Mazur

 • Awi

  Szkoda, że Pan Dario nie posłużył sie swoim „szacunkowym” argumentem gdy Szan.pani Halina  nazywala mnie satanistką i ostrzegała przede mną komentatorów…. A ja tylko konserwatywna protestantka.

   

 • Dario

  Pani naprawdę nie wie o czym mówi, ale nie podejmuję się wkraczać na wzburzone wody Pani wyobraźni.

 • Halina2

  Napisałam, że popiera Pani Fury’ego, który jawnie głosi na tym forum satanizm.


  Halina Mazur

 • herezjarcha

  Po tym, co przeczytałem poniżej, przyznaję, rację ma Dario – czasami warto zamilknąć!


  Łatwo jest wytykać błędy i wypaczenia katolikom. O wiele trudniej jest spojrzeć krytycznym okiem na swoje własne, protestanckie podwórko… [protestant]

 • herezjarcha

  Jeżeli zdjęcie rozpoczynające ten wątek jest dla Ciebie przejawem „klasycznego konserwatyzmu” – to rację ma Dario – czasami warto zamilknąć!


  Łatwo jest wytykać błędy i wypaczenia katolikom. O wiele trudniej jest spojrzeć krytycznym okiem na swoje własne, protestanckie podwórko… [protestant]

 • Awi

  Tak, wyobraznia jest przywilejem kobiet.

 • fidelis

  Aż strach pomyśleć, co będzie się działo na tym portalu, jeżeli nowa arcybiskup
  Uppsali przyjedzie do Polski.

 • fury

  Podobnież i jak tylkom konserwatywny protestant. Ale rzeczona Pani poczucia humoru i dystansu ma tyle co komisarz ludowy 🙂 Chyba że wszystkich konserwatywnych protestantów mniema za satanistów, choć przecie w istnienie dyjabła, jako liberalna, nie wierzy.

 • Sebastian Roszak

  Zastanawiałem się, czy w ogóle do Pani pisać, bowiem w ten sposób uwiarygadniam Pani osobę…, ale mam niską tolerancję na poziom absurdu, który towarzyszy Pani wpisom więc uczynię wyjątek i zapytam: kiedy przestanie Pani dezinformować i powoływać się na wątpliwej jakości źródła? Kiedy przestanie Pani epatować swoją niechęcią wobec kobiet w Kościele i roli jaką w nim zajmują! Kiedy postara się Pani poznać choćby podstawowe paradygmaty teologii ewangelickiej (nie mówię o wiedzy eksperckiej), bo do tej pory, parafrazując pieśń autorstwa M.Lutra: woła Pani nie tyle z głębokiej nędzy, ile z głębokiej niewiedzy??? Kiedy przestanie Pani obrażać pracowników naukowych ChAT, w tym proboszcza Pani macierzystej parafii, pisząc na ich temat karczemne bzdury? Aby było jasne, proszę mi nie odpowiadać, proszę zadać sobie te pytania i spróbować na nie uczciwie odpowiedzieć!!!

 • Cleo

  Miły Panie, odpowiem Panu wkrótce, może w formie pozwu (dysponuję bowiem korespondencją, niezwykle uprzejmą, z pracownikami ChATU , pozostaję w dobrej komitywie z moim proboszczem) – dzisiaj spieszę się na pokaz filmu reż. Grzegorza Brauna: „Luter i rewolucja protestancka” . Film ma wymowny podtytuł: „100 minut prawdy na 500 lat zakłamania”. Pozdrawiam, proponuję szybciutko kupić w aptece coś na uspokojenie rozkołatanych nerwów………

 • Sebastian Roszak

  Czekam z niecierpliwością na pozew…już kiedyś dała Pani pokaz swojej (nie) znajomości Zasadniczego Prawa Wewnętrznego swojego Kościoła, więc pewnie i tym razem będzie groteskowo. Pani odpowiedź mnie nie interesuje…proszę sobie przeczytać ostatnie zdanie mojego postu!!! I nie schlebiać sobie, że jest mnie Pani w stanie zdenerwować!

 • Cleo

  no comment

 • Cleo

  „Kobieta-prymas (Antje Jackelen) domaga się również naniesienia poprawek (genderowych) w języku liturgicznym, modlitwach czy zapisach śpiewanych w trakcie liturgii hymnów.
  A to oznacza, ze luteranizm szwedzki osiągnął już fazę tzw. „etosu infantylizacji”, charakterystyczną dla niektórych aktywności dojrzałej liberalnej demokracji.

 • Wołyński Prusak

  Ach, ci luteranie, dla których autorytetem jest Grzegorz Braun czy inny Leszek Bubel, a może i Bractwo Piusa X… A potem krzyk, że drę z nich łacha…

 • Sebastian Roszak

  Wołyński Prusaku! Nie dziwi mnie zupełnie, że niektórzy spośród Luteran budzą Twoje rozbawienie. Bądź jednak pewien, iż to mniejszość, która nie znajdując poparcia w swojej parafii, daje upust swoim fantasmagoriom. Jeśli dodasz do tego niezmąconą potrzebę pisania i bycia czytanym…to kabaret gotowy, a skecze sypią się z rękawa!

 • Wołyński Prusak

  No tak, ale jak się za guru uważa neonazistę Brauna, to niech potem nie kwilą (lutry one), że jakiś Guz czy inne Oko przeprowadza wywód „Marcin Luter twórcą hitleryzmu”…

 • Sebastian Roszak

  Nie przeceniałbym tutaj wagi działań podejmowanych przez niektórych z forumowiczów! Ks. Guz i Ks. Oko raczej nie sugerują się opiniami tu wyrażanymi!

 • Cleo

  Szanowni, Roszak i Wołyński, dokazujcie sobie chłopcy dalej, ale winna jestem tu informację, że ten Kościół, tylko z nazwy jeszcze „luterański”, opuściłam już jakiś czas temu, powracając do moich cennych katolickich korzeni. Luteranizm w wersji liberalnej teologii ewangelickiej stał się dla mnie zbytnią farsą, żebym miała ochotę utożsamiać się nadal z tym unowocześnionym „wyznaniem augsburskim”.
  [ Ale odwiedzam moją ex- parafię luterańską ze względów na więzy towarzyskie].

 • Andrea

  Biały sześćdziesięciolatek z brodą strzelajacy do wszystkiego co się rusza w okolicy jest może bogiem szalonych meninistów i meninistek; jednak dla chrześcijan Jego obrazem jest człowiek, stworzony jako mężczyzna i kobieta, bez wyjątku. Dla szalonych wyznawców i wyznawczyń meninizmu to trudne do pojęcia, jednak to dobrze by prawda o Bogu miała swoje miejsce w chrześcijańskiej litrurgii. Brawo Kościół Szwecji! W chrześcijańskim świadectwie o prawdziwym Bogu nie ulega światowym, głośnym meninistycznym ideologiom i modom.

 • Sebastian Roszak

  Za późno…print screen z Pani oświadczeniem o zmianie wyznania zrobiony…

 • Cleo

  Proszę sobie powiesić nad łóżkiem i odczytywać codziennie po porannej modlitwie.

 • Cleo

  „Posunięcie to (=język gender) podważa doktrynę Trójcy Świętej i wspólnotę z innymi Kościołami chrześcijańskimi. To naprawdę nie jest mądre, aby Kościół Szwecji był znany jako Kościół, który nie szanuje wspólnego dziedzictwa teologicznego – mówi oburzony CHRISTER PAHLMBLAD, profesor teologii związany ze szwedzkim Uniwersytetem w Lund.”

 • Sebastian Roszak

  Już raz prosiłem, żeby sobie Pani nie schlebiała, więc powtórzę prośbę raz jeszcze, bowiem jak widać pierwsza prośba nie dotarła. Kasuje Pani posty, które Panią kompromitują, na szczęście w sieci nic nie ginie!

 • Cleo

  Roszak, drogi chłopcze dwojga wyznań (luterańsko-kalwińskiego?), zajmujesz się podobno paradygmatami teologii ewangelickiej, a mylisz zwykłe porządki formalne, nie dostrzegając różnicy miedzy oświadczeniem o zmianie wyznania a komentarzem na ten temat umieszczonym na portalu ….;))
  Od pewnego czasu pisałam o sobie na tym portalu „luteranka na wychodźstwie”, ale oczywiście nie musiałeś tego czytać …..A dlaczego moja informacja o „powrocie do katolickich korzeni” miałaby być kompromitująca…..?
  Kompromitujące to są na tym portalu wpisy liberalnych luteranów i kalwinistów, nie mających już żadnego związku z chrześcijaństwem. Polecam wszystkim film Brauna, 100 minut prawdy o protestantyzmie ……

 • Sebastian Roszak

  Proszę uprzejmie przyjąć do wiadomości, że Pani zachowanie jest żenujące i nie może być rozumiane inaczej jak wyraz zwykłej bezradności…nie jest mnie Pani w stanie obrazić!!!

 • Cleo

  Ale to wcale nie jest i nie było moim celem. Moim celem było napiętnowanie szwedzkiej „prymaski” za jej ‚genderowe’ eksperymenty w liturgii! A Pan się włączył w dyskusję i zaatakował MNIE!!
  (proszę sobie przeczytać Pański pierwszy komentarz w tym wątku, gdzie na 13 linijkach napisał Pan mnóstwo niepotrzebnych, nieprawdziwych i obraźliwych dla mnie rzeczy). Kto tu został obrażony…..?

 • Sebastian Roszak

  Proszę Pani, napisałem rzeczy z mojej perspektywy prawdziwe i dokonałem oceny „całokształtu” Pani dokonań na tym portalu. Jeśli czuje się Pani urażona to bardzo mi przykro, ale nie zmienia to FAKTÓW. A te są takie, że cytuje Pani informacje z portali o niskiej wiarygodności nie próbując nawet zweryfikować tych treści, wchodząc na przykład na oficjalną stronę Svenska Kyrkan. Czy twierdząc, iż nie ma Pani wiedzy teologicznej mówię nieprawdę…póki co żaden Pani wpis nie świadczy o tym by było inaczej. Znane mi luteranki są zażenowane Pani wpisami na temat Kobiet w Kościele i trudno im się dziwić (jest to pogląd w 100% zbieżny z moim). Zresztą, obawiam się, że Pani była (jest) raczej odosobniona (w najlepszym wypadku jest Pani w mniejszości) w swoich poglądach w własnym zborze. Czy to źle? Bynajmniej! Znam wielu przeciwników ordynacji kobiet, ale przynajmniej argumentują merytorycznie i nie deprecjonują swoich adwersarzy. Nikt od Pani nie oczekuje, że będzie Pani podzielać poglądy Abp Antje Jackelen, ale Pani ataki dowodzą pogardy żywionej wobec Prymaski, a nie chęci prowadzenia poważnego dyskursu!

 • Cleo

  Drogi Roszak, czy Ty naprawdę nie potrafisz pisać ad. meritum, tylko ciągle o MNIE, lub o tym, co inni myślą o mnie ….. Przecież to dziecinada.
  A może dowiem się, co TY sam sądzisz o lingwistycznych eksperymentach „prymaski” A.Jackelen, czy jej bzdurne dzialania nie naruszają integralności Sola Scriptura, a co o tym sądzą autorytety teologiczne z ChAT ? Wszyscy nabrali wody w usta? Bo wypowiedź profesora teologii z Lund – przytoczyłam. To też nieprawda?
  Po co w ogóle włączałes się do dyskusji? Żeby pisać o MNIE?
  A może od Ciebie lub od innych protestantów dowiem się, co pisze na ten temat Svenska Kyrkam, lub może przytoczysz jakiś dowód, że ta wiadomośc to nieprawda…?

 • Sebastian Roszak

  W jakiej mierze jest zagrożona integralność Sola Scriptura…???
  Po drugie proszę wybaczyć, ale nie rozumiem tej familiarnej formy w rodzaju chłopcze, lub nawet tytułowania mnie Drogi Roszak. Od kiedy to jesteśmy na Ty???
  Od kiedy to także kadra ChAT ma obowiązek komentowania enuncjacji wszystkich teologów ewangelickich, tudzież Ks. Guza??

 • Cleo

  OK, ma Pan rację. To nieładne z mojej strony. Excusez-moi! Ale już zakończmy tę naszą rozmowę, bo jest męczaca dla obu stron.

 • Cleo

  A oto cenna opinia nt. eksperymentów lingwistycznych Biskupki z Lund, z portalu chrześcijańskiego:
  „Czas sądu nad Szwecją zdaje się rozpoczęty, biada tym, którzy Słowo Boże przekręcają i dopasowują pod swoje poglądy. Trzeba się modlić o Prowincję Misyjną w Szwecji, oby dobry Bóg błogosławił w ich dziele.”
  Amen!

 • Herbert Ulrich

  Forum uśpiony – czy pan Bruncz po klęsce u Pospieszalskiego dał za wygraną?

 • Herbert Ulrich

  Forum uśpiony – czy pan Bruncz po klęsce u Pospieszalskiego dał za wygraną?