Bp Jerzy Samiec: Kościół, który nie stanie w obronie wykluczonych, opustoszeje

21

W Hali pod Dębowcem w Bielsku Białej odbyło się nabożeństwo z sakramentem Wieczerzy Pańskiej na zakończenie Ewangelickich Dni Kościoła (EDK), które świętowano od 15 do 18 czerwca br. w różnych miejscach Śląska Cieszyńskiego.

W nabożeństwie uczestniczyli wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także chrześcijanie należący do innych Kościołów. Spowiedź wg liturgii luterańskiej poprowadził ks. Marek Izdebski, biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego. Kazanie wygłosił zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Jerzy Samiec.

Biskup Kościoła nawiązując do tekstu kazalnego podkreślił, że tak, jak kiedyś tak i dziś istnieje wielu ludzi, którzy albo nie słyszeli o Jezusie albo usłyszeli i nie chcą przyjąć orędzie ewangelii. – Jest też wielu, którzy nominalnie są chrześcijanami, a ich chrześcijaństwo sprowadza się do tradycji przodków czy też do czynnika kulturowego. Duchowny podkreślił, że wiara w Chrystusa wymaga świadectwa poprzez naśladowanie, a ono oznacza dzisiaj stanięcie po stronie wykluczonych i prześladowanych. Bp Samiec przypomniał, że Jezus był pełen miłości do wszystkich, karmił głodnych, nie czynił różnicy między ludźmi i wszystkich traktował tak samo i ujmował się za dziećmi i kobietami. – Jezus nie znosił jednak zakłamania, obłudy i pychy, łamał utarte zasady postępowania i uprzedzenia rasowe – dodał kaznodzieja.

Na zakończenie kazania bp Jerzy Samiec mocno nawiązał do współczesnych wyzwań, pytając, czy ewangelicy są gotowi jednoznacznie stawać w obronie pokrzywdzonych i wykluczonych, udzielać pomocy i przyjmować uchodźców oraz emigrantów zarobkowych, bronić praw kobiet i dzieci. – Albo Kościół jutra będzie Kościołem Reformacji, który będzie wiarygodny poprzez naśladowanie Jezusa, albo będzie to Kościół, który opustoszeje, bo straci swoją wiarygodność, idąc na kompromisy w naśladowaniu swego Pana, Jezusa Chrystusa, niezdolny odczytać znaków, jakie niesie teraźniejszość.

Nabożeństwo w Bielsku-Białej było jednym z głównych wydarzeń EDK, na które przybyli wierni ze wszystkich sześciu diecezji Kościoła luterańskiego w Polsce. Oprócz nabożeństw odbywały się również studia biblijne, zajęcia dla dzieci i młodzieży, fora dyskusyjne, koncerty i wystawy.

Kazanie podczas nabożeństwa inaugurującego EDK przy kamiennym ołtarzu na Równicy, miejscu, przy którym ewangelicy zbierali się na nabożeństwa w okresie prześladowań, wygłosił prymas Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii abp Kari Mäkinen.

>> Link do kazania bp. Jerzego Samca


>> Ekumenizm.pl: Szuflady, biurka i duszpasterstwo

galeria

komentarze

 • Herbert Ulrich

  „…stanięcie po stronie prześladowanych” – dobre to.
  „Przeto, póki czas mamy, dobrze czyńmy wszystkim, A NAJWIĘCEJ DOMOWNIKOM WIARY.” (Gal 6, 10).
  Bo „chrześcijanie stanowią najbardziej prześladowaną grupę religijną na świecie – wynika z raportu opublikowanego przez ewangelicką agencję informacyjną Idea oraz Dzieło Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom „Open Doors”. Z raportu wynika, że z powodu wiary w Chrystusa cierpi na całym świecie ok. 100 mln ludzi.”

 • Cleo

  Oto fragment z Kazania bp Samca:
  „Czy naśladując Mistrza jesteśmy w stanie jednoznacznie opowiedzieć się za przyjęciem uchodźców i emigrantów zarobkowych, którzy potrzebują pomocy?”
  1/No,no, żeby podczas nabożeństwa urządzać takie referenda? A fe…
  2/ A które parafie ewangelickie przyjęły chociaż po jednej rodzinie imigranckiej? Na ten temat bp Samiec milczy ….

 • Herbert Ulrich

  Jemu nie chodzi o konkretnego uchodzce, tylko zeby szantazem moralnym zmusic panstwo polskie do poddania sie dyktatowi Unii. Przeciez dobrowolnie nikt do Polski nie chce – a co, nalezaloby ich zamknac w obozach?
  Tu nie chodzi o czlowieka, tu jest realizowany szerszy plan…
  Jako ewangelicy nie dajmy sie wciagac do walki z KRK (przez rozne czarne marsze proaborcyjne, parady rownosci, KODy antypisowskie itp.). Na razie jestesmy „im” na to potrzebni, nawet beda nas promowac w mediach – jednak jesli chodzi nie tylko o deklaracje, lecz o zastosowanie zasady Sola Scriptura, to dla sil antychrzescijanskich jestesmy takimi samymi lub jeszcze wiekszymi wrogami niz KRK, ktory przeciez tez juz zaczyna byc infiltrowany.

 • matthi

  A kto to są „wykluczeni”?

 • Alexandra Kreisner

  n.p. rozwiedzeni
  biedni, psychicznie chorzy

 • Herbert Ulrich

  Chyba bardziej ma na mysli tzw. LBGT – w mysl dyrektyw z EKD.

 • Cleo

  To nie jest już kosciol, to taka państwowa instytucja quasi religijna. Mina quasi księdza tez dosyć żartobliwa.

 • DarBru

  Na jakiej podstawie prawnej lub teologicznej odmawia Pani prawa duchownemu do bycia duchownym? Jednoosobowy urząd nauczycielski? apeluję o rozsądek, choć pewnie nadaremno.

 • redakcja ekumenizm.pl

  Zamiast pisać o co biskupowi chodzi, a co nie – zapytałby pan biskupa osobiście lub korespondencyjnie. Po drugie ewangelicy uczestniczą w różnych marszach i inicjatywach politycznych, do czego mają prawo.

 • Cleo

  Duchownym to ten pan w tym dziwnym stroju może i jest, ale jakie wyznanie reprezentuje ?? W tle symbolika chrześcijańska, a na pierwszym planie jakieś dwie dziewczyny ….Naprawdę nie wiem o co tu chodzi. Tekstu nie czytałam, obejrzałam tylko zdjęcie ….. Wiec proszę o wybaczenie.

 • Cleo

  Nie we wszystkich marszach ewangelicy mogą brać udział. Np. w manifestacjach proaborcyjnych absolutnie nie, bo KEA stoi na straży życia od poczęcia aż do śmierci.Chyba, ze to nauczanie się zmieniło …..?

 • DarBru

  Dziwnym? W uwielbianych przez Panią ugrupowaniach „staroluterańskich” to standardowy strój. Po prostu ksiądz i dwie chrześcijanki – nie gorsze i nie lepsze od pani.

 • DarBru

  Jest stanowisko Rady Synodalnej w temacie, co nie znaczy, że każdy ma obowiązek się z nim zgadzać. Nikt żadnemu ewangelikowi nie może zabronić udziału w jakichkolwiek manifestacjach, a Kościół już na pewno nie. Zakładałem, że pani o tym wie. Poza tym stanowisko wobec życia nienarodzonego to nie „nauczanie”, a stanowisko.

 • Herbert Ulrich

  Czyli „róbta co chceta”? Żegnam!

 • Cleo

  „Ksiądz i dwie chrześcijanki …..” Chrzescijanki ? A po czym to poznać? I co oni robią we troje…? Może to jakas nowa forma ordynacji kobiet ? No nie wiem, nie wiem….

 • Cleo

  Kościoł nie zabrania…? To pocieszajaca informacja, bo ja nikogo nie pytajac wzięłam udział 10 czerwca w MARSZU DLA ZYCIA I DLA RODZINY (Warszawa).

 • DarBru

  Proszę bezmyślnie i cynicznie nie prowokować. Kto sieje, ten zbiera.

 • DarBru

  Nie potrzebuje pani zgody kogokolwiek na udział w marszu.

 • DarBru

  Skoro pan to tak rozumie. Tez żegnam.

 • Cleo

  Herbercie, „NIE OPUŚĆ MNIE” (Śpiewnik ewangelicki, nr 604)