Bp Jerzy Samiec ponownie zwierzchnikiem Kościoła luterańskiego

0

12 października br. obradujący w warszawskim Centrum Luterańskim XIV. Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wybrał bp. Jerzego Samca na druga kadencję Biskupa Kościoła luterańskiego w Polsce (2020-2030). Ks. Jerzy Samiec pełni urząd Biskupa Kościoła od 2010 roku, a od 2016 r. jest również prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej.

Obrady Synodu rozpoczęły się 11 października br. nabożeństwem w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie, które poprowadził ks. Waldemar Szajthauer z Wisły oraz biskup diecezji cieszyńskiej ks. dr Adrian Korczago.

W związku z upływającą, 10-letnią kadencją Biskupa Kościoła Ogólnopolska Konferencja Duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wytypowała trzech kandydatów: ks. dr. Adama Malinę (prezesa Synodu), bp. Waldemara Pytla (biskupa diecezji wrocławskiej) oraz bp. Jerzego Samca, dotychczasowego zwierzchnika Kościoła. Zgodnie z prawem kościelnym wyboru Biskupa Kościoła dokonuje Synod, składający się w większości z osób świeckich.

11 października br. ks. dr Adam Malina poinformował Synod, że z przyczyn zdrowotnych rezygnuje z ubiegania się o urząd Biskupa Kościoła.

Kolejnego dnia synodałowie wysłuchali prawie półgodzinnych prezentacji kandydatów, którzy odpowiadali następnie na zadawane pytania.

W tajnym głosowaniu bp Jerzy Samiec uzyskał w pierwszej turze bezwzględną większość oddanych głosów (37), a bp Waldemar Pytel 28 głosów. Dwa głosy były wstrzymujące.

Zagadnienie ekumenii pojawiało się w wypowiedziach kandydatów zarówno podczas synodu wyborczego, jak i w wypowiedziach na łamach czasopisma kościelnego. Wszyscy kandydaci z atencją odnieśli się do zaangażowania ekumenicznego Kościoła luterańskiego, który należy do pionierów ruchu ekumenicznego w naszym kraju.

Ekumenizm pozostaje niezmiennie ważnym wyzwaniem i zadaniem. Wspólne patrzenie w przyszłość i budowanie dialogu mimo różnic, czasem dość istotnych, nie jest fanaberią, a częścią chrześcijańskiego powołania – powiedział po wyborze bp Jerzy Samiec. – Dotychczasowe relacje naszego Kościoła z partnerami ekumenicznymi są bardzo dobre i wynika to z zaangażowania naszych wiernych począwszy od indywidualnych relacji i parafii, poprzez diecezje, a na władzach zwierzchnich skończywszy. Ekumenizm to wspólne dzieło ważne dla nas wszystkich i nic tu się nie zmieni – dodał bp Samiec.

Nowa kadencja bp. Jerzego Samca rozpocznie się Święto Objawienia Pańskiego 2020 roku.

Obrady jesiennej sesji Synodu zakończyły się 13 października po nabożeństwie komunijnym w Sali Synodalnej Centrum Luterańskiego.


>> Więcej informacji o Synodzie luteran

>> Blog Bp. Jerzego Samca

galeria