Bp Tapio Luoma nowym arcybiskupem fińskich luteran

0

Biskup diecezji Espoo bp Tapio Luoma został wybrany nowym arcybiskupem Turku i zwierzchnikiem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii podczas Synodu Kościoła, który odbył się 1 marca. Bp Luoma zastąpi abp. Kari Mäkinena, który przechodzi w stan spoczynku.

Do drugiej tury wyborów przeszło dwóch kandydatów – biskup diecezji Porvoo Björn Vikström oraz bp Luoma, który zdobył 56,1% głosów. Uprawnionych do głosowania było 1527 osób.

Tapio Luoma urodził się w 1962 roku. W 1987 został ordynowany na duchonwego luterańskiego., W 2012 roku konsekrowany na biskupa Espoo. Wcześniej pełnił obowiązki duszpasterskie i administracyjne w innych diecezjach fińskiego Kościoła luterańskiego. W 2000 roku zdobył tytuł duszpasterza roku.

Instalacja nowego arcybiskupa Turku odbędzie się 3 czerwca 2018 roku.

Według portalu Uusi Suomi, nowy arcybiskup kojarzony jest raczej z konserwatywnym nurtem w Kościele. Jest przeciwnikiem małżeństw jednopłciowych. Arcybiskup-elekt jest żonaty i ma 3 dzieci.

Kościół Ewangelicko-Luterański Finlandii jest największym wyznaniem w Finlandii. Do Kościoła luterańskiego należy nieco ponad 70% Finów (3,9 mln.) w dziewięciu diecezjach. Od 1998 roku obok arcybiskupa Turku swój urząd pełni biskup Turku, który wspomaga arcybiskupa w działaniach diecezjalnych ze względu na zobowiązania reprezentacyjne arcybiskupa w kraju i zagranicą.