Były ksiądz rzymskokatolicki anglikańskim biskupem Urugwaju

0

Ks. Daniel Genovesi został tymczasowym anglikańskim biskupem Urugwaju. Jego konsekracja odbyła się 16 marca w anglikańskiej katedrze w Buenos Aires. Bp Genovesi – z wykształcenia teolog i psycholog – był przez 12 lat księdzem rzymskokatolickim, a jego żona Mercedes była zakonnicą. 

Jak informują służby prasowe światowej Wspólnoty Anglikańskiej, Urugwaj należy do jednego z najbardziej zeświecczonych krajów Ameryki Południowej. Anglikańska diecezja urugwajska została stworzona 30 lat przez prowincję Ameryki Południowej, jednak nabożeństwa anglikańskie odprawiane były odprawiane w kaplicach należących do brytyjskich placówek dyplomatycznych lub angielskich stowarzyszeń. Kanonicznie parafie anglikańskie w Urugwaju podlegały diecezji argentyńskiej. Ze względu na różnice zdań w odniesieniu do święcenia kobiet i innych kwestii kościelnych, diecezja urugwajska próbowała opuścić prowincję Ameryki Południowej i podporządkować się Kościołowi anglikańskiemu Brazylii, jednak nie udało się zrealizować tego przedsięwzięcia. Uwzględniając lokalną specyfikę i problem urugwajskiej wspólnoty, zwierzchnik Kościoła anglikańskiego w Argentynie bp Greg Venables postanowili powołać przejściowego biskupa dla Urugwaju, który ma wzmocnić pracę w tym kraju i pomóc usamodzielnić się diecezji.

Bp Daniel Genovesi przez 12 lat był kapłanem parafii anglikańskiej w św. Marka na przedmieściach Buenos Aires. Zarówno bp Genovesi, jaki jego żona Mercedes są zawodowymi psychologami.