Ewangelikalizm jest różnorodny

0

Ewangelikalizm nie jest jednorodny i ma swoje nurty – przekonuje w rozmowie z portalem luter2017.pl dr hab. Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu.

Według protestanckiego teologa dzisiejszy ewangelikalizm jest zupełnie innym fenomenem niż ten znany z połowy XX wieku. – To, o czym dzisiaj mówimy, moglibyśmy zdefiniować jako postewangelikalizm, a więc taki nurt, który wychodzi lub wyszedł z okresu neofityzmu i tworzy – może nie tyle ortodoksję ewngelikalną, co stara się ująć swój rodzaj pobożności, wytycznych i prawd wiary w przekazywalny, zobiektywizowany sposób.

Jak przekonuje prof. Szczerba, coraz więcej dostępnych jest na rynku publikacji teologicznych pisanych z perspektywy pentekostalnej, baptystycznej, Kościołów niedenominacyjnych.

Mówiąc o wyzwaniach ekumenicznych prof. Szczerba podkreślił, że chrześcijanie nie powinni marnować czasu na kłótnie i powinni pozwolić sobie na różnice w kwestiach drugorzędnych. – Tego nam dzisiaj potrzeba, budowania wspólnoty i zaangażowania w działalność prospołeczną, charytatywną, kulturotwórczą – zaznaczył.

Całość wywiadu z dr. hab. Wojciechem Szczerbą można przeczytać TUTAJ.