Luteranie z całego świata przyjadą do Krakowa

0

Już za 4 lata przez tydzień Polska stanie się centrum globalnej wspólnoty luteran, a to dzięki decyzji Rady Światowej Federacji Luterańskiej, która podczas spotkania w Genewie zadecydowała, że 13. Zgromadzenie ŚFL odbędzie się w Krakowie. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 2017 roku w Namibii w roku jubileuszowym 500 lat reformacji, a w tej części w Europie w 1984 roku w Budapeszcie.

13. Zgromadzenie Ogólne ŚFL odbywać się będzie w dniach 21-27 czerwca 2023 r. w Krakowie. Kościół luterański w Polsce liczący niespełna 70 tys. wiernych będzie gościć przedstawicieli 148 Kościołów luterańskich z 99 krajów, reprezentujących grubo ponad 75 milionów wiernych. Decyzja Rady ŚFL, najważniejszego gremium wykonawczego organizacji, zapadła jednomyślnie. Kandydaturę Polski przedstawił bp Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteranów, wraz z Anną Wrzesińską odpowiedzialną za kontakty zagraniczne Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Obecny był również prezes Synodu ks. dr Adam Malina.

Członkowie Rady mogli również obejrzeć filmik promujący polską kandydaturę, który można zobaczyć TUTAJ.

Za zaproszenie ŚFL do Polski podziękował prezydent ŚFL abp Panti Filibus Musa. – Modlimy się, aby 13. Zgromadzenie było błogosławieństwem dla Kościoła i jego misji, a także dla wspólnoty Kościołów luterańskich na świecie – mówił arcybiskup.

Z kolei bp Jerzy Samiec ujawnił, że pomysł zorganizowania Zgromadzenia ŚFL w Polsce zrodził się w 2014 r., ale punktem zwrotnym były obchody jubileuszu 500 lat Reformacji w 2017 r. w Polsce.

Do symbolicznego przekazania pałeczki doszło w niemieckiej miejscowości Schwerte, gdzie bp Samiec spotkał się m.in. z bp. Ernstem //Gamxamubem z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Republice Namibii, który współorganizował 12. Zgromadzenie Ogólne podczas jubileuszowego roku reformacyjnego.

Zgromadzenie w Krakowie będzie drugim spotkaniem najwyższego organu ŚFL w tej części Europy. Ostatnie odbyło się w 1984 roku w okresie zimnej wojny między socjalistycznym Wschodem a demokratycznym Zachodem. Jak informuje portal ewangelicy.pl:

Kontekst społeczno-polityczny budapesztańskiego Zgromadzenia był trudny. Delegaci po raz pierwszy przybyli do kraju zza Żelaznej Kurtyny. Komunistyczne władze Węgier oraz innych państw Bloku Wschodniego (szczególnie NRD i ZSRR) prowadziły szeroko zakrojoną akcję inwigilacyjną, i starały się zinstrumentalizować Zgromadzenie do własnych celów. Zgromadzenie było także kolejną odsłoną ideowego, zimnowojennego sporu między Wschodem i Zachodem, który od dekad dominował również globalne spotkania chrześcijańskie o charakterze ekumenicznym (Zgromadzenia Generalne Światowej Rady Kościołów) czy konfesyjnym.

Więcej informacji można znaleźć na witrynie Kościoła ewangelicko-augsburskiego.


Komentarz

Decyzja Rady ŚFL to ogromny sukces Kościoła luterańskiego w Polsce zarówno w wymiarze instytucjonalnym, jak i wspólnotowym. Fakt, że do Krakowa przybędą przedstawiciele Kościołów luterańskich z najdalszych zakątków świata będzie bez wątpienia wielkim wzmocnieniem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, ale też pokaże uniwersalny (powszechny) charakter luteranizmu kojarzonego w Polsce głównie z Niemcami czy Skandynawią, podczas gdy największe Kościoły luterańskie na świecie znajdują się obecnie poza Europą.

Trudno przecenić również wątek ekumeniczny wydarzenia – nie tylko ze względu na fakt, że Zgromadzenie odbywać się będzie w kraju o wyraźnej dominacji wspólnoty rzymskokatolickiej. Równie istotne jest również to, że od dekad Zgromadzenia Ogólne są wydarzeniami ekumenicznymi same w sobie ze względu na udział kluczowych reprezentantów światowej ekumeny oraz tematykę poruszaną podczas spotkań. Wprawdzie nie ma jeszcze planu Zgromadzenia to jednak można oczekiwać, że jednym z głównych zagadnień będzie ekumenizm – jak może być inaczej po wspólnym upamiętnieniu 500 lat reformacji i dzięki wciąż trwającemu dialogowi teologicznemu, który wchodzi właśnie w nową fazę.

Dariusz Bruncz


galeria