Zmarł Billy Graham – pastor XX wieku

0

21 lutego br. w wieku 99 lat zmarł pastor Billy Graham, jeden z czołowych przedstawicieli XX w. protestantyzmu, duchowny baptystyczny. Amerykański kaznodzieja był jednym z najbardziej znanych organizatorów wielkich imprez ewangelizacyjnych na świecie.

Graham nazywany był przez media „pastorem Ameryki”, „protestanckim papieżem”, „pastorem prezydentów”, „kapelanem Białego Domu” itd. Był laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, kaznodzieją o olbrzymim autorytecie w protestanckim środowisku.

Graham był „duchowym doradcą” wielu amerykańskich prezydentów, spotkał się i rozmawiał z każdym prezydentem Stanów Zjednoczonych od Trumana do Obamy.

Szacuje się, że liczba jego słuchaczy sięgnęła 210 milionów. Odwiedził wiele krajów świata, gościł także w Polsce w 1978 r. Wizyta ta była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego ewangelikalnego chrześcijaństwa. Pobyt w Polsce był pod szczególnym nadzorem Służby Bezpieczeństwa PRL, która starała się wykorzystać ją do swoich celów, o czym pisaliśmy w artykule: Billy Graham pod nadzorem bezpieki.

Podczas jednego ze swoich kazań powiedział: „Pewnego dnia przeczytacie albo usłyszycie, że Billy Graham umarł. Nie wierzcie w ani jedno z tych słów. Będę bardziej żywy niż kiedykolwiek wcześniej. Po prostu zmienię adres. Pójdę do Bożej obecności.”