Napomnienie i przeprosiny po islamskiej modlitwie

0

Proboszcz parafii anglikańskiej św. Jana w Londynie (Waterloo) przeprosił wszystkich, którzy poczuli się dotknięci jego decyzją udostępnienia świątyni na muzułmańską modlitwę.

Na początku marca br. ks. kanonik Giles Goddard udostępnił zabytkowy kościół św. Jana i św. Andrzeja liberalnej wspólnocie muzułmańskiej (Inclusive Mosque Initiative) na piątkową modlitwę z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

W opublikowanym oświadczeniu swoją decyzję uzasadnił chęcią budowania mostów między przedstawicielami różnych religii, argumentując, że Kościół Anglii jako Kościół państwowy ponosi w tej sprawie szczególną odpowiedzialność. Duchowny stwierdził ponadto, że po rozmowie z biskupem Southwark Christopherem Chessunem chce kontynuować działania na rzecz budowania porozumienia z muzułmanami, jednak w jasno wytyczonych przez prawo Kościoła Anglii granicach. Jednocześnie Goddard oświadczył, że niezmiennie wyznaje prawdy wiary objawione w Piśmie Świętym, powszechnych wyznaniach wiary, a także w innych świadectwach wiary chrześcijańskiej, w tym w 39 Artykułach i Modlitewniku Powszechnym.

Wcześniej diecezja wydała oświadczenie, iż bp Christopher Chessun jako biskup diecezji Southwark poważnie traktuje swoją odpowiedzialność za czuwanie nad nauką Kościoła – Jest zupełnie jasne, że islamska modlitwa nie powinna mieć miejsca w konsekrowanym budynku – czytamy w komunikacie diecezji.

Biskup Chessun zarządził wizytację parafii przez biskupa Kingston (sufragania Southwark) ks. bp. Richarda Cheethama.

galeria