Po raz pierwszy w historii Kościół Irlandii ma kobietę biskupa

3

Krótko po tym jak Synod Kościoła w Walii dopuścił kobiety do urzędu biskupa, Kościół Irlandii o raz pierwszy wybrał kobietę na urząd biskupa. Ks. Pat Storey obejmie diecezje Meath & Kildare. Kościół Irlandii dopuścił ordynację kobiet na prezbiterów i biskupów w 1990 roku. Pierwsze kapłanki pojawiły się w 1991 roku, jednak dopiero teraz Kościół powołał kobietę do służby biskupiej. Tym samym Kościół Anglii jest jedynym Kościołem w Zjednoczonym Królestwie, który nie wyświęca kobiety na biskupów.

Biskup elekt ma 53 lata i od 2004 jest proboszczem parafii św. Augustyna w Londonderry. Jej mąż – Earl – jest również anglikańskim księdzem, z którym ma 2 dorosłych dzieci. Pat Storey wychowała się w Belfaście i studiowała język angielski i francuski w Trinity College w Dublinie, a następnie ukończyła teologię w Collegu Teologicznym Kościoła Irlandii. W 1997 została diakonem, a rok później przyjęła święcenia kapłańskie.

Wybór nowego ordynariusza diecezji Meath i Kildare nieco się opóźnił po tym, jak w maju br. z procedury wyborczej wycofał się archdiakon Meath, ks. kanonik Leslie Stevenson. Jego kandydatura była dość kontrowersyjna, ponieważ w razie elekcji byłby pierwszym biskupem rozwodnikiem. Ponadto, jak informowały irlandzkie media, rozpadł się również drugi związek, w jaki duchowny zaangażował się po rozwodzie.

Ks. Storey obejmie diecezję, która powstała w 1976 roku z połączenia diecezji Meath oraz Kildare, należące do metropolii Dublina. Dzieje diecezji sięgają misji św. Patryka. Nowa biskup obejmie diecezję po abp. Richardzie Clarke, który niedawno został arcybiskupem Armagh, prymasem Kościoła Irlandii.