Polscy luteranie odbyli pierwszy e-Synod

0

Tradycyjnie wiosenna sesja Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odbywa się tydzień po świętach wielkanocnych, jednak z powodu trwającej pandemii synod przełożono. Synod, który jest najwyższą władzą w Kościele luterańskim, trwał nie tylko jeden dzień (zazwyczaj trzy), ale odbył się w całości zdalnie za pomocą platformy Zoom.


Jak informuje oficjalna witryna Kościoła, niezbędne materiały dla pracy Synodu zostały przesłane wcześniej. Przyjęto szereg sprawozdań oraz wykładnię Rady Synodalnej dotyczącą przepisów kościelnych tak, aby możliwe było podejmowanie decyzji na odległość bez konieczności zwoływania odpowiednich gremiów.

Podjęto również zmiany w Zasadniczym Prawie Wewnętrznym tak, aby w nadzwyczajnych sytuacjach możliwe było przesuwanie wyborów ważnych dla życia Kościoła. Z powodu pandemii odwołano lub przesunięto w Kościele luterańskim terminy synodów diecezjalnych, w tym wyborczego synodu diecezji warszawskiej, a także ważniejsze uroczystości kościelne.

Z powodu pandemii koronawirusa Kościół luterański w Polsce zastosował alternatywne formy działania także poza transmitowanymi na żywo nabożeństwami. I tak wirtualnie odbywały się m. in. posiedzenia Konsystorza, Rady Synodalnej, Konferencji Biskupów, diecezjalne konferencje duchownych, a także godziny biblijne, szkółki niedzielne i inne spotkania parafialne.

>> Więcej informacji na temat wirtualnego Synodu polskich luteran