Ponad 70 milionów członków ŚFL

7

Po raz pierwszy w historii Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) liczba wiernych Kościołów członkowskich w 2009 roku przekroczyła 70 milionów i wynosi obecnie ponad 70 mln 53 tys. osób. W porównaniu z rokiem 2008 nastąpił wzrost o 2,3% (czyli prawie 1,6 mln).

Wzrost o 5,6% (195 tys.) odnotowały Kościoły luterańskie, nie należące do ŚFL. W skali globalnej liczba luteranów wzrosła do prawie 73,8 milionów (o 1,784 mln).


Niezmiennie od kilkunastu lat systematycznie zwiększa się liczba luteranów w Afryce i Azji, a zmniejsza się w Ameryce Północnej i Europie, mimo iż na Starym Kontynencie nadal żyje najwięcej luteranów na świecie (37 mln 100 tys.). Silna ekspansja chrześcijaństwa w Afryce i Azji obejmuje nie tylko Kościoły luterańskie, lecz także inne Kościoły tradycji protestanckiej i anglikańskiej, które w Europie i Ameryce Płn. systematycznie tracą wiernych.


Największym Kościołem luterańskim na świecie jest wciąż Kościół Szwecji, który posiadał w 2009 roku 6 mln 751 tys. wiernych (-1%). Drugie i trzecie miejsce zajmują dwa Kościoły afrykańskie: Ewangelicko-Luterański Kościół Tanzanii (5,3 mln – wzrost o 670 tys. wiernych) oraz Etiopski Kościół Ewangelicki Mykane Yesus (5,28 mln – wzrost o 267 tys. osób). W 2008 roku na drugie miejsce zajmował etiopski Kościół. Na czwartym miejscu znajduje się Ewangelicko-Luterański Kościół w Ameryce (ELCA), który stracił 86 tys. wiernych (-1,95%).


Według statystyk ŚFL w Afryce mieszka obecnie 18,5 mln wiernych. Procentowo największy przyrost odnotował Ewangelicko-Luterański Kościół Mozambiku (+94,5%), mający obecnie 12 tys. członków, oraz Luterański Kościół Braterski Czadu (+92%), który posiada obecnie 113 tys. wiernych. Duży wzrost wiernych w afrykańskich Kościołach spowodowany jest nie tylko imponującą aktywnością misyjną, lecz także sposobem liczenia wiernych – niektóre Kościoły podają liczbę osób wpisanych do kartotek parafialnych, a inne liczbę uczestników nabożeństw niedzielnych. Ponadto niektóre Kościoły dokonują spisu wiernych w dużych odstępach czasowych i dopiero po kilku latach mogą przekazać informację o wzroście lub spadku swoich członków – to wyjaśniałoby po części kilkudziesięcioprocentowy wzrost członków wśród niektórych Kościołów.


Liczba luteranów w Azji wzrosła w 2009 roku o prawie 201 tys. Największym azjatyckim Kościołem luterańskim pozostaje Protestancko-Chrześcijański Kościół Batak w Indonezji, posiadający prawie 4,2 mln członków (+4,5%).


Europa wciąż odnotowuje duży spadek wiernych. Wprawdzie liczba członków ŚFL wzrosła w Europie o nieco ponad 250 tys. wiernych, to jednak wynika to nie z ożywienia europejskiego luteranizmu, a ze zmian administracyjnych w niemieckim protestantyzmie. Kościół Ewangelicko-Luterański Turyngii połączył się w zeszłym roku z Ewangelicką Prowincją Kościelną Saksonii (910 tys.), która dotychczas nie należała do ŚFL. Obydwa Kościoły utworzyły Ewangelicki Kościół Środkowych Niemiec, który jest członkiem ŚFL. Pozostałe luterańskie Kościoły krajowe w Niemczech (oprócz Ewangelickiego Kościoła Wirtembergii i Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego) odnotowały spadek wiernych, jednak mimo to w Niemczech wciąż żyje najwięcej luteranów na świecie. Wzrost wiernych w Europie odnotowała Luterańska Rada Wielkiej Brytanii (+33,5%; stan: 174 tys.) oraz Związek Ewangelicko-Luterańskich Kościołów w Szwajcarii i Księstwie Liechtenstein (+27%, stan: 6,8 tys.). Wzrost odnotował również Kościół Norwegii – aż o 3,2% (122 tys. wiernych), co cieszy na tle innych Kościołów skandynawskich. Poważne straty poniósł Kościół Ewangelicko-Luterański w Holandii oraz Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej.


W Ameryce Łacińskiej liczba luteranów pozostała względnie stabilna i utrzymuje się na poziomie ok. 837 tys. Największym Kościołem pozostaje wciąż Ewangelicki Kościół Luterańskiego Wyznania w Brazylii (717 tys.), który nie odnotował zmian w statystykach.


Liczba wiernych Kościołów luterańskich, nie należących do ŚFL zwiększyła się w 2009 roku o 195 tys. i wynosi obecnie nieco ponad 3 mln 704 tys., wiernych (+5,6%). Związane jest to m.in. z uwzględnieniem w statystykach nowych Kościołów, m.in. Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Wysp Owczych (40 tys.), który uzyskał niezależność od Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ludowego Danii. Przypływ wiernych odnotował Kościół Luterański Synodu Missouri w USA (+0,7%), który posiada obecnie 2,4 mln wiernych. Starty odnotowały natomiast obydwa Kościoły staroluterańskie w Niemczech.


Obecnie do ŚFL należy 140 Kościołów luterańskich, 10 parafii oraz innych struktur organizacyjnych w 79 krajach.

komentarze

 • gosc

  W takim razie gratuluje wzrostu. To dobre wiesci 🙂 Oby tak dalej!


  „You in my father’s kingdom?! Do you believe in some kind of cheap grace? Get real. Now repeat after me, very slowly and clearly, ‚I believe in God, the Father

 • Jhudiel

  Dobra wiadomość to to, że to wszystko i tak idzie w czambuł, bowiem jest zahivione.


  Niegdyś ikonoklazm, teraz protestantyzm… O popularności większej nawet, niż sam arianianizm.

 • gosc

  Tobie tez dobrej Niedzieli Palmowej, ´aniolecku´…


  „You in my father’s kingdom?! Do you believe in some kind of cheap grace? Get real. Now repeat after me, very slowly and clearly, ‚I believe in God, the Father

 • gosc

  a tak w kontekscie wpisu o „zahifionych” luteranach….niech jeszcze raz ktoś mnie tu nazwie fanatykiem!


  Kalwinista-Taboryta

 • gosc

  …..a co do bredni tego trolla, Rosja i Ukraina wymieraja na AIDS. Wiekszośc zakażonych to ludzi przed 30. Mysle że procentowy udział chorych na HIV/AIDS wsród  prawosławnych ze wschodu jest wielokrotnie wiekszy niż wśród luteranów z Afryki. Mozna by rzec, że hiv to choroba prawosławna par excellence.

  http://wyborcza.pl/1,76842,7306366,Rosja_choruje_na_AIDS.html


  Kalwinista-Taboryta

 • gosc

  No bez przesady, chyba nie ma sensu temu ´anioleckowi´ samozwanczemu odplacac pieknym za nadobne. Ikony – ‚okna na wiecznosc’ – nie wydaja mi sie dobrym obiektem do tego typu zartow. Tak jak nie sa nim konsekrowane komunikanty…


  „You in my father’s kingdom?! Do you believe in some kind of cheap grace? Get real. Now repeat after me, very slowly and clearly, ‚I believe in God, the Father