Światowy Alians Ewangeliczny obraduje w Indonezji

0

W Indonezji – kraju o największej liczbie wyznawców islamu – spotkali się reprezentanci najprężniej rozwijającej się gałęzi chrześcijaństwa na świecie – chrześcijaństwa ewangelikalnego. Ok. 800 delegatów z 92 krajów przybyło do Jakarty na pierwsze od 11 lat Zgromadzenie Generalne Światowego Aliansu Ewangelicznego (WEA). Spotkanie pod hasłem „Przyjdź Królestwo Twoje” odbywa się w dniach od 7 do 13 listopada 2019 r.

W nabożeństwie inaugurującym zjazd uczestniczyło 6-7 tys. osób, głównie ewangelikalnych chrześcijan z Indonezji. Ostatnie Zgromadzenie założonego już w 1846 roku WAE odbyło się w październiku 2008 roku w Tajlandii.

Celem spotkania WAE jest przeanalizowanie i odnowienie zobowiązania ewangelikalnego chrześcijaństwa „do wypełnienia nakazu misyjnego w naszym pokoleniu i następnych.”

Ambicją WAE jest ponadto stworzenie przedstawicielstw Aliansu we wszystkich krajach świata. Bp Efraim Tendero, sekretarz generalny WAE, poinformował delegatów, że w ostatnich latach powstały narodowe alianse ewangeliczne w Bhutanie, Kamerunie, na Kubie, w Kurdystanie, Kirgistanie, Maroku, Katarze, Rosji, Tybecie, Tunezji, Jemenie oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Podczas wydarzenia zorganizowano 85 okrągłych stołów dyskusyjnych, przy których będą rozmawiać chrześcijanie z różnych krajów i kultur. Myślą przewodnią są słowa Jezusa zawarte w 28. Rozdziale Ewangelii Mateusza.

Członkiem WAE jest Alians Ewangeliczny w Polsce, na czele którego stoi od lutego 2019 r. bp Marek Kamiński z Kościoła Zielonoświątkowego w RP.


galeria