Żona za męża – Ivana Prochazkova na czele czeskich metodystów

0

Ks. dr Ivana Prochazkova została wybrana na początku 2021 roku na nową superintendentkę Kościoła metodystycznego w Republice Czeskiej. 50-letnia teolożka, specjalizująca się w teologii Starego Testamentu, zastąpiła ks. Petra Prochazkę (54), prywatnie swojego męża, który urząd ten sprawował przez 10 lat.


Ks. dr Prochazkowa była dotychczas wykładowcą Wydziału Teologii Ewangelickiej na Uniwersytecie Karola w Pradze oraz wicedyrektorem Instytutu Kształcenia Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Czechach. Placówka zajmuje się kształceniem świeckich oraz ordynowanych członków Kościoła. Prochazkowa ma również spore doświadczenie duszpasterskie – pracowała w parafiach metodystycznych w Pradze i Pilźnie.

Kościół ewangelicko-metodystyczny w Czechach ma ok. 1800 wiernych w 13 parafiach i należy do metodystycznej Konferencji Europy Środkowej i Południowej Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego.

Na czele regionalnej konferencji stoi bp Patrick Streiff ze Szwajcarii (wydłużona kadencja upłynie w 2022 r.) Do tej samej konferencji należą metodyści w Polsce.

>> Nabożeństwo czeskiej telewizji prowadzone przez ks. sup. Ivanę Prochazkovą