Zwingli znów elektryzuje – tym razem na ekranie

0

Po niespełna pięciu latach starań i z okazji 500-lecia wprowadzenia Reformacji w Zurychu, na ekrany szwajcarskich kin wejdzie film fabularny o Ulrichu Zwinglim, ojcu szwajcarskiej reformacji i jednym z najważniejszych teologów reformowanego nurtu tradycji protestanckiej. Jest to już drugi film fabularny o Ulrichu Zwinglim – pierwszy nakręcono w 1983 r.

Film Zwingli będzie wyświetlany od 17 stycznia 2019 roku. W styczniu przyszłego roku mija nie tylko 500 lat od wprowadzenia reformacji przez Zwingliego w Zurychu, ale także 535. rocznica urodzin reformatora. Reformowani w Zurychu rozpoczęli świętowanie już w 2017 roku, kiedy trwały globalne obchody 500-lecia Reformacji.

Premierowe pokazy kinowe będą organizowane w dużych miastach – będą skierowane głównie do młodzieży szkolnej. Oprócz filmu przygotowane zostały materiały edukacyjne dla uczniów szkół (ponad)gimnazjalnych.

Film kosztował prawie 6 mln. CHF. Postać głównego bohatera gra Max Simonische, a reżyserem jest Stefan Haupt. Produkcję filmu wsparły oprócz Kościołów reformowanych także instytucje państwowe, banki i prywatni sponsorzy.


>> Więcej o historii filmu Zwingli

>> Oficjalna strona filmu Zwingli

>> Oficjalna strona ewangelicko-reformowanego Kościoła kantonalnego Zurychu nt. 500-lecia Reformacji w mieście


galeria