Patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Teodor II w Polsce

0

19 września 2018 roku rozpoczęła się wizyta Papieża i Patriarchy Aleksandrii i całej Afryki Teodora II w Polsce. Delegacja Patriarchatu Aleksandryjskiego przybyła do Polski na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i odwiedzi – oprócz warszawskich ośrodków prawosławnych – także Podlasie i Lubelszczyznę.

Patriarcha Teodor II przybył do Polski wraz z metropolitą Nubii Sawą oraz archimandrytą Sylwestrem. Przed katedrą metropolitalną św. Marii Magdaleny odbyło się powitanie patriarchy, na którego oczekiwał metropolita Sawa (Hrycuniak), zwierzchnik PAKP, wraz z bp Pawłem (Tojukiem) oraz wiernymi. W cerkwi zmówiono doksologię, podczas której modlono się w intencji obydwu Kościołów lokalnych i całego prawosławia.

Metropolita Sawa, który wręczył aleksandryjskiemu gościowi ikonę św. Marii Magdaleny przypomniał duchowe i teologicznego dziedzictwo Aleksandrii oraz kontakty między polską a aleksandryjską Cerkwią. Metropolita Sawa przypomniał, że jest to już druga wizyta aleksandryjskiego patriarchy, gdyż w 2001 roku do Polski przybył poprzednik Teodora II, śp. Piotr VII. Metropolita Sawa przywołał również historyczne więzi z Patriarchatem Aleksandryjskim, który w osobach św. św. patriarchów Cyryla Lukarisa i Melecjusza Pigasa wspierał Cerkiew w trudnym czasie Unii Brzeskiej. Dziękując za powitanie, patriarcha Teodor II wskazał na łączność modlitewną i wspomniał o misyjnej służbie Patriarchatu Aleksandryjskiego w Afryce.

Podczas swojego pobytu patriarcha Teodor II zapozna się ze służbą Cerkwi prawosławnej w Warszawie, a następnie odwiedzi monastery na św. Górze Grabarce i w Zwierkach. Hierarcha będzie przewodniczyć uroczystościom parafialnym w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim oraz uroczystościom przeniesienia relikwii św. młodzieńca Gabriela w Białymstoku. W niedzielę – 23 września – patriarcha poprowadzi Boską Liturgię w lubelskiej katedrze prawosławnej Przemienienia Pańskiego i odwiedzi Państwowe Muzeum na Majdanku.

Przewidziane jest również spotkanie w Pałacu Prezydenckim.


galeria