- 30 października, 2023
- przeczytasz w 4 minuty
29 października br. na ołtarzu katedry starokatolickiej w Bernie spoczął pastorał biskupi – to symbol, że katedra biskupia Kościoła Chrześcijańsko-Katolickiego (Starokatolickiego) w Szwajcarii wakuje.
Wakans na katedrze starokatolickiej w Szwajcarii
29 października br. na ołtarzu katedry starokatolickiej w Bernie spoczął pastorał biskupi – to symbol, że katedra biskupia Kościoła Chrześcijańsko-Katolickiego (Starokatolickiego) w Szwajcarii wakuje.
W katedrze starokatolickiej św. Piotra i Pawła w Bernie odbyło się nabożeństwo pożegnalne bpa Haralda Reina, dotychczasowego zwierzchnika szwajcarskich starokatolików, których Kościół oficjalnie nazywa się Kościołem Chrześcijańsko-Katolickim.
W liturgii oprócz wiernych oraz duchowieństwa starokatolickiego udział wzięli przedstawiciele różnych Kościołów, a także reprezentanci różnych religii oraz władz państwowych. Na koniec nabożeństwa bp Rein złożył swój pastorał na ołtarzu – ten symbol posługi biskupiej zostanie przekazany następcy bądź następczyni bpa Reina podczas konsekracji w przyszłym roku.
W połowie października br. bp Harald Rein oficjalnie ogłosił przejście w stan spoczynku z dniem 30 października br., jednak o jego odejściu mówiło się już od jakiegoś czasu. O tym, że bp Rein zrezygnuje z urzędu było podczas ostatniej Konferencji Biskupów Starokatolickich Unii Utrechckiej, która obradowała w czerwcu 2023 r. w Wiedniu.
Nieszpory starokatolickie w kościele św. Wojciecha poprowadził bp Harald Rein, zwierzchnik Kościoła Chrześcijańsko-Katolickiego w Szwajcarii @ArchLubelska #starokatolicy pic.twitter.com/6nFCW7ieNI
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) June 26, 2019
Pochodzący z Niemiec bp Harald Rein biskupem Kościoła Chrześcijańsko-Katolickiego został wybrany w 2009 roku. Teologię studiował w Bichum, Marburgu, Bonn oraz Bernie, gdzie w 1983 roku ukończył studia w Instytucie Teologii Chrześcijańskokatolickiej. W 1986 roku obornił doktorat z teologii pastoralnej, a rozprawę doktorską poświęcił duszpasterstwu Kościołów wzdłuż autostrad. Oprócz pracy duszpasterskiej podejmował studia podyplomowe z zakresu zarządzania i administracji.
W czasie posługi biskupiej bp Rein aktywnie włączył się w prace Starokatolickiej Konferencji Biskupów Unii Utrechckiej, ale przede wszystkim działania duszpasterskiej i ekumeniczne Kościoła. Pełnił kluczowe funkcje ekumeniczne w kraju – był przewodniczącym Grupy Roboczej Kościołów Chrześcijańskich w Szwajcarii, a także szefem Szwajcarskiej Rady Religii. Bp Rein spotkał się z uznaniem szwajcarskiej ekumeny za zaangażowanie niewielkiego Kościoła Chrześcijańsko-Katolickiego w walce z pandemią – Kościół ten był jednym z pierwszych, który udostępnił swoje pomieszczenia sakralne na szpitale covidowe. Biskupowi Reinowi udało się przekonać władze państwowe do wprowadzenia takich regulacji sanitarnych, które w czasie pandemii dawały Kościołom nieco więcej swobody niż instytucjom kulturalnym.
Oprócz kierowania różnymi organizacjami ekumenicznymi, bp Rein zaangażowany był bezpośrednio w dialog teologiczny – wpierw z Kościołami prawosławnymi, a następnie jako współprzewodniczący Międzynarodowej Rady Anglikańsko-Starokatolickiej. Kościół Anglii i Episkopalny Kościół USA nagrodziły biskupa Reina tytułem honorowego biskupa pomocniczego. W pracy duszpasterskiej bp Rein mocno postawił na kontakty z młodzieżą oraz liturgię, doprowadzając do sporządzenia i wydania nowych mszałów w trzech urzędowych językach Szwajcarii (mszału nie wydano jedynie w j. retoromańskim)., a także reformy struktur Kościoła.
Biskup czy może biskupka?
Zgodnie z prawem Kościoła Chrześcijańsko-Katolickiego okres wakatu na katedrze biskupiej wynosi od sześciu do 12 miesięcy. W tym czasie Kościołem zarządzać będzie administrator wskazany przez Radę Synodalną.
Wraz z rozpoczęciem wakansu rozpoczyna się również proces wyboru nowego zwierzchnika lub zwierzchniczki Kościoła, gdyż od 1999 roku szwajcarscy starokatoliccy wyświęcają kobiety do kapłaństwa. W całym procesie wyboru nowej biskupki lub biskupa biorą udział zarówno świeccy, jak i duchowni, przy czym ci pierwsi mają zdecydowaną większość, gdyż tworzą aż 2/3 Narodowego Synodu Kościoła, w skład którego należy 120 delegatów.
Jeśli Kościół Chrześcijańsko-Katolicki zdecyduje się na wybór kobiety na biskupa, a potencjalnych kandydatek nie brakuje, będzie drugim Kościołem Unii Utrechckiej, który konsekruje biskupkę – wcześniej uczyniła to Austria, a bp Rein był współkonsekratorem bp Marii Kubin.
Kościół teologicznie aktywny i misyjny
Na marginesie warto ponadto zaznaczyć, że w ostatnich latach Kościół Chrześcijańsko-Katolicki był bardzo aktywny na niwie teologicznej. W renomowanym wydawnictwie teologicznym Kościoła ewangelicko-reformowanego Theologischer Verlag Zürich (TVZ) ukazały się ostatnio cenne publikacje teologiczne z obszaru starokatolickiego. Tylko w bieżącym roku TVZ wydał pracę zbiorową, dotyczącą historii starokatolicyzmu w Szwajcarii oraz monografię poświęconą Annie Peter, starokatolickiej pedagożce i bojowniczce o prawa kobiet.
Kościół Chrześcijańsko-Katolicki w Szwajcarii posiada ok. 12 tys. wiernych – ok. 50 kapłanek i kapłanów, służących w 29 parafiach. Kościół ten jest również aktywny misyjnie i jest katolicką alternatywą dla osób, które nie mogą odnaleźć swojego miejsca w Kościele rzymskokatolickim.
Co ciekawe, w parafiach starokatolickich regularnie praktykują nie tylko anglikanie, ale także luteranie, jeśli w pobliżu nie ma parafii luterańskiej. Powodem tego jest fakt, że dla wielu luteran, szczególnie przybywających do Szwajcarii zza granicy, liturgia i duchowość reformowana jest zbyt surowa i dlatego decydują się związać z Kościołem Chrześcijańsko-Katolickim.