Biskup pilnie poszukiwany/a

0

Szkocki Kościół Episkopalny posiada siedem diecezji, ale jedna z nich od ponad roku nie może wybrać swojego biskupa ze względu na zbyt małą liczbę chętnych. Chodzi o diecezję Glasgow and Galloway, której biskup w 2018 roku przeszedł na emeryturę i od tego czasu diecezja jest bez pasterza.

Szkoccy episkopalianie (anglikanie) mają nieco inny system wyborczy niż starsza siostra na południu – Kościół Anglii. Kościół episkopalny nie jest Kościołem państwowym (jest nim prezbiteriański Kościół Szkocji), a proces wyboru biskupów diecezjalnych dokonywany jest w diecezjach. W przypadku rezygnacji biskupa lub przejścia na emeryturę procedura wyboru nowego biskupa lub nowej biskup trwa zazwyczaj ok. pół roku.

Proces inicjuje prymas Kościoła, który – inaczej niż w Kościele Anglii – nie posiada władzy metropolitalnej nad pozostałymi diecezjami. Jest tylko i aż pierwszym wśród równych. Przygotowana przez specjalną komisję lista kandydatów musi zawierać co najmniej trzy nazwiska i właśnie tutaj pojawia się problem, gdyż od 2018 roku nie udało się przedstawić odpowiednim gremiom trzech nazwisk – inaczej niż w Kościele Anglii lista kandydatów/kandydatek na urząd biskupa jest jawna, a nazwiska podawane do publicznej wiadomości, choć sam proces opiniowania pozostaje tajny.

27 lipca br. odbyło się spotkanie konsultacyjne prymasa Marka Strange’a i innych biskupów z członkami synodu diecezjalnego. Była to odpowiedź na brak wystarczającej liczby kandydatów, aby dokonać wybory nowego zwierzchnika diecezji. Niewiadomo, kiedy diecezja wybierze nowego biskupa lub nową biskup. Do tego czasu duszpasterską opiekę nad diecezją sprawuje prymas.

Na stronie diecezji wciąż znajduje się ogłoszenie z koniecznymi załącznikami do wypełnienia.

W rozmowie z dziennikiem The Times prymas Mark Strange, który jest biskupem diecezji Moray, Ross and Caithness, przyznał, że służba biskupa jest bardzo trudna i wymaga ogromnych poświęceń, szczególnie wobec rodziny. – Czasami to bardzo samotna praca – powiedział. Według biskupa sam fakt, że kandydatki i kandydaci ogłaszani są publicznie może być dla niektórych duchownych zniechęcające – Stajesz się prawie publiczna własnością i to przekłada się również na twoją rodzinę – ocenił bp Strange.

Jednak trudność ze znalezieniem biskupa ma też inny powód. Szkocki Kościół Episkopalny zmaga się z brakiem księży i ratuje się duchownymi z Anglii (bp Strange również jest z urodzenia Anglikiem). Dodatkową zachętą dla liberalnych duchownych jest fakt, że Kościół episkopalny – inaczej niż Kościół Anglii – błogosławi małżeństwa jednopłciowe, także kleru, ale „import” duchownych z Anglii czy Walii nie rozwiązuje wszystkich problemów kadrowych.

Diecezja Glasgow and Galloway ma 65 parafii. Katedra (mariacka) znajduje się w Glasgow.