Nowy prymas Szkockiego Kościoła Episkopalnego

4

27 czerwca 2017 r. kolegium biskupów Szkockiego Kościoła Episkopalnego wybrało bp Marka Strange’a na zwierzchnika Kościoła. Zastąpi on urzędującego od 2009 r. bp. Davida Chillingwortha.

Nowo wybrany zwierzchnik ma 56 lat i jest najmłodszym członkiem kolegium biskupów, a swoją służbę w diecezji Moray, Ross i Caithness (największej terytorialnie w Szkocji) pełni od 2007 roku. Biskup Strange studiował w Aberdeen, gdzie również udzielał się w chórze kościelnym i służbie liturgicznej w katedrze św. Andrzeja. Był też studentem kolegium teologicznego w Lincoln oraz duszpasterzem w diecezji Worcester Kościoła Anglii. Przez wiele lat był również przewodniczącym komitetu ds. młodzieży i prowadził coroczne letnie obozy młodzieżowe w Glenalmond.

Biskup jest żonaty, ma syna i dwie córki.

Tradycyjnie zwierzchnika Kościoła Episkopalnego w Szkocji określa się mianem „primus”. Pozostaje on zwierzchnikiem swojej diecezji, w tym wypadku diecezji Moray, Ross i Caithness, lecz nabywa prawa do przewodniczenia wszystkim spotkaniom Synodu Kościoła i kolegium biskupów oraz do reprezentowania Szkockiego Kościoła Episkopalnego na zewnątrz, w tym w ramach Wspólnoty Anglikańskiej.

Nowy zwierzchnik obejmuje urząd w czasie pełnym napięć w związku z decyzją Synodu Generalnego, który umożliwił błogosławienie małżeństw jednopłciowych. Debata znajdzie się w porządku obrad najbliższego spotkania prymasów anglikańskich, które odbędzie się w Canterbury.

Bp Strange komentując swój wybór stwierdził, że jest pod wrażeniem zaufania, jakie okazali mu bracia w urzędzie. Będę służył ukochanej górzystej północy, ale liczę na nowe i ekscytujące wędrówki wiary nie tylko w Szkocji, ale i w wymiarze międzynarodowym – powiedział.

>> Ekumenizm.pl: Szkoccy episkopalianie za błogosławieniem par jednopłciowych

komentarze

  • Cleo

    Mężczyzna – zwierzchnikiem Kościoła Episkopalnego Szkocji? Obecnie? W Europie? Oczom nie wierzę. Przecież teraz takie czasy, że obsługa ołtarza (niekatolickiego), podobnie jak żłobki i przedszkola, to miejsca pracy głównie dla kobiet! Natomiast mężczyźni łączą się w pary i adoptują dzieci ….Jak Bóg przykazał…. Takie czasy! ;((

  • Onufry

    Na dodatek z niego taki wszetecznik, że jest żonaty tzn. z kobietą i to na poważnie – troje dzieci ma 😉

  • Cleo

    Ale czy ten zwierzchnik powstrzyma ten tęczowy trend swojego kościoła?