Były buddysta nowym arcybiskupem Sydney

0

28 maja br. ks. Kanishka Raffel, obecny dziekan katedry anglikańskiej św. Andrzeja w Sydney, zostanie nowym arcybiskupem metropolitą anglikańskiej diecezji Sydney. Raffel będzie pierwszym anglikańskim arcybiskupem Sydney, którego rodzice nie mają pochodzenia europejskiego. Arcybiskup-elekt jest ponadto konwertytą z buddyzmu.

6 maja 2021 roku odbył się nadzwyczajny synod wyborczy diecezji Sydney Anglikańskiego Kościoła Australii. O urząd arcybiskupa Sydney ubiegało się czterech kandydatów. Dotychczasowy zwierzchnik abp Glenn Davies przeszedł w stan spoczynku.

Raffel urodził się w buddyjskiej rodzinie pochodzącej ze Sri Lanki, a zamieszkującej w Londynie. Na początku lat 70. rodzina wyemigrowała do Australii – Kanishka Raffel miał wówczas siedem lat. W wieku 21 lat przyjął chrześcijaństwo, a swój nawrócenie Raffel do dziś wiąże z lekturą Ewangelii św. Jana, której egzemplarz podarował mu jeden z jego chrześcijańskich przyjaciół. 56-letni Raffel, który jest żonaty i ma dwie dorosłe córki, ukończył literaturę, prawo i teologię. Od 2016 roku był dziekanem katedry św. Andrzeja w Sydney.

Jako arcybiskup Sydney ks. Kanishka Raffel będzie również metropolitą Prowincji Nowej Południowej Walii, w skład której wchodzi siedem diecezji, w tym diecezja Sydney, szczególna na mapie australijskiego anglikanizmu.


Bez ornatów i ewangelikalna

Diecezja Sydney uchodzi za jedną z najbardziej konserwatywnych diecezji anglikańskich w Australii. Ma wybitnie ewangelikalny i niskokościelny charakter z niewielkim odsetkiem parafii anglokatolickich. Generalnie od 1911 roku, w diecezji obowiązuje zakaz używania ornatów przez duchownych, którzy nabożeństwa prowadzą w czarnej sutannie z komżą i stułą.

Poprzez swoich byłych arcybiskupów, diecezja Sydney była jednym ze architektów konserwatywnej struktury GAFCON, która doprowadziła do częściowej schizmy w łamach Wspólnoty Anglikańskiej w związku z liberalnym stanowiskiem części zachodnich Kościołów anglikańskich w kwestii ludzkiej seksualności, w tym przede wszystkim błogosławienia małżeństw jednopłciowych i wyświęcaniu osób LGBT na duchownych. Wiele kontrowersji wywołała decyzja poprzedniego arcybiskupa o przeznaczeniu miliona dolarów australijskich na rzecz kampanii przeciwko legalizacji małżeństw jednopłciowych w 2017 r.

Diecezja Sydney jest jedną z czterech anglikańskich diecezji (jest ich 23), które nie praktykują ordynacji kobiet, choć w diecezji Sydney kobiety wyświęca się od 1989 roku na diakonki. W Kościele Anglikańskim Australii, który jest drugim co do wielkości wyznaniem chrześcijańskim w kraju (nieco ponad 3 mln wiernych), ordynacja kobiet została umożliwiona na płaszczyźnie diecezjalnej w 1985 roku. Obecnie w kraju tym są dwie anglikańskie biskupki, w tym jedna arcybiskupka Kay Goldsworthy, o której pisaliśmy na ekumenizm.pl.

Nowy arcybiskup Sydney, podobnie jak jego poprzednicy, jest również konserwatystą, choć sądząc po jego wypowiedziach, nieco bardziej wyważonym w swoich ocenach i dążącym do dialogu z inaczej myślącymi. Nie oznacza to jednak, że zaangażowanie archidiecezji Sydney w GAFCON i promowanie konserwatywnego nurtu w światowej Wspólnocie Anglikańskiej, w jakikolwiek sposób się zmieni.