Coraz więcej ewangelikalnych we Francji

0

Francja, nazywana najstarszą córą Kościoła rzymskokatolickiego i jednocześnie najżywotniejszy ośrodek tradycjonalistycznego katolicyzmu, przeżywa rozkwit wspólnot ewangelikalnych. Dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich 60 lat wzrosła lich liczba – wynika z raportu przygotowanego przez Narodową Radę Ewangelikalnych Chrześcijan we Francji (CNEF). Tylko w 2016 powstało 35 nowych zborów, a nowe zakładane są średnio co trzy miesiące.

Według raportu CNEF, pod koniec 2016 roku zarejestrowanych było we Francji 2200 wspólnot ewangelikalnych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że aż 1750 z 2200 zborów założono po 1970 r., a wzrost liczby wiernych i parafii jest stabilny. Daniel Liechti, odpowiedzialny w CNEF za strategię misyjną, powiedział w rozmowie z katolickim dziennikiem La Croix, że są podstawy do stwierdzenia, iż wzrost może przyspieszyć, tym bardziej, że statystyki obejmują tylko zbory należące do CNEF (ok. 70% wszystkich ewangelikalnych zborów). Coraz więcej zborów decyduje się też na budowę własnych kościołów.

Wg portalu Evangelical Focus, ewangelikalni chrześcijanie stanowią aż 75% francuskich protestantów, uczęszczających na niedzielne nabożeństwa i 1/3 wszystkich protestantów. Większość francuskich protestantów to Kościoły reformowane i luterańskie, należące do Unii Protestanckiego Kościoła Francji oraz Kościoły ewangelickie (głównie luterańskie) Alzacji i Lotaryngii.

Obecną liczbę ewangelikalnych chrześcijan we Francji szacuje się na 650 tys.

Francuska misja ewangelikalna Gospel Vision International pojawia się również w Polsce – w okresie wakacyjnym prowadzą ewangelizacje w Polsce we współpracy z Kościołem Zielonoświątkowym.

>> Ekumenizm.pl: Renesans Kościoła Anglii we Francji

>> Ekumenizm.pl: Masowe przejścia katolików na protestantyzm w Brazylii