Iranka biskupką w Kościele Anglii

0

Episkopat Kościoła Anglii staje się coraz bardziej różnorodny również w wymiarze etnicznym. Choć prymasem Anglii jest pochodzący z Ugandy John Sentamu (York) to jednak od lat mówi się o zbyt małej reprezentacji innych grup etnicznych w Kościele. Teraz to się zmienia, m.in. za sprawą biskupki Loughborough, którą została ks. kanonik Guli Francis-Dehqani.

Ks. dr Guli Francis-Dehqani była dotychczas odpowiedzialna za edukację młodych duchownych i służbę wśród kobiet w diecezji Peterborough. Będzie pierwszą biskupką Loughborough, nowej sufraganii stworzonej dla diecezji Leicester, w której zwiększa się liczba parafii z dużym odsetkiem mniejszości etnicznych.

Przyszła biskupka urodziła się w Iranie. Jej ojcem był Hassan Dehqani-Tafti, pierwszy irański biskup anglikański oraz ordynariusz Kościoła episkopalnego w Jerozolimie i na Środkowym Wschodzie. W 1979 roku część rodziny biskupa opuściła Iran po nieudanym zamachu na życie duchownego. Krótko po tym zamordowany został brat biskupki. Rodzina Dehqani osiedliła się w Wielkiej Brytanii.

Wraz z konsekracją biskupią Guli Francis-Dehqani, która odbędzie się w listopadzie br., liczba duchownych w episkopacie wywodzących się z mniejszości etnicznych zwiększy się do trzech – oprócz abp Yorku Johna Sentamu posługę biskupa pełni Karowei Dorgu (biskupstwo Woolwich, sufragania diecezji Southwark).

Ks. Francis-Dehqani ma 51 lat i pracowała wcześniej dla BBC. Na kapłankę została wyświęcona w 1998 roku w diecezji Southwark. Pełniła służbę duszpasterską w różnych parafiach oraz była kapelanem szkolnym. Jej mąż, Lee Francis-Dehqani, jest również duchownym Kościoła Anglii. Mają trójkę dzieci.

>> Ekumenizm.pl: Anglikański episkopat bardziej różnorodny


galeria