- 20 stycznia, 2024
- przeczytasz w 4 minuty
20 stycznia 2024 roku w anglikańskim kościele Marii Panny w Nottingham ks. Paulina Hławiczka-Trotman została konsekrowana na biskupkę Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB). To pierwsza Polka na świecie, która objęła posługę biskupią w Kościele lut...
Bp Paulina Hławiczka-Trotman konsekrowana na biskupkę brytyjskich luteran
20 stycznia 2024 roku w anglikańskim kościele Marii Panny w Nottingham ks. Paulina Hławiczka-Trotman została konsekrowana na biskupkę Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB). To pierwsza Polka na świecie, która objęła posługę biskupią w Kościele luterańskim.
Ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman została wybrana na biskupkę Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii 23 września 2023 roku podczas Synodu Kościoła w Londynie.
Aktu konsekracji nowej biskupki dokonała bp Jana Jeruma-Grinberga, była biskupka LCiGB, bp Tor Berger z Norwegii, ustępujący biskup LCiGB oraz bp Paul Ferguson, biskup Whitby z archidiecezji Yorku (anglikańskiego) Kościoła Anglii.
Czy Kościoły potrzebują biskupów?
Kazanie wygłosił bp Martin Lind ze Szwecji, który ordynował Paulinę Hławiczkę na duchowną luterańską. — Czy rzeczywiście potrzebujemy biskupów? Moja krótka odpowiedź jest ‘tak’. Nigdy nie było żadnego Kościoła bez biskupiej służby. Są Kościoły bez biskupów lub inaczej nazywają tę posługę, ale nie ma Kościołów bez biskupiego nadzoru. Paulina, konsekrując cię na biskupkę, dziękujemy Bogu, będąc przekonani, że jesteś darem Boga dla Kościoła – mówił bp Lind. — Zadaniem biskupa jest słuchanie ludzi, ale także głosu tego świata jak możemy opowiedzieć chrześcijańskie orędzia wszystkim. Chodzi o to, aby zachęcać ludzi do Ewangelii Jezusa Chrystusa. Tylko On tworzy życie, nie my sami. Dlatego spoczywa na nas wielka odpowiedzialność. Dla biskupa specjalną misją jest to, aby w świecie konfliktów protestować przeciwko nadużyciom, wojnie i wspierać pokój. Paulina szczególnie zaangażowana jest w walkę z rasizmem – przypominał bp Lind.
Pod koniec kazania duchowny podkreślił szczególne znaczenie sakramentu Wieczerzy Pańskiej, zaznaczając, że dzisiejsze przystąpienie do Eucharystii będzie kolejnym darem nowego życia w Chrystusie. — Jesteśmy różni od siebie, ale Bóg daje nam w Eucharystii odpowiednie, prawdziwe życie – podkreślił bp Lind.
W nabożeństwie uczestniczyli nie tylko luteranie z Anglii, Łotwy, Estonii, USA, Niemiec i Polski, ale także przedstawiciele Kościoła anglikańskiego, Kościoła rzymskokatolickiego, w tym ordynariusz diecezji Nottingham bp Patrick McKinney, oraz zwierzchnicy oraz reprezentanci różnych Kościołów protestanckich z Anglii.
W liturgii udział wzięli również polscy duchowni: Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec, bp Adrian Korczago z diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, z której wywodzi się bp Hławiczka-Trotman, a także ks. dr Ireneusz Lukas, sekretarz regionalny ds. Europy Światowej Federacji Luterańskiej oraz ks. Halina Radacz, proboszczka Parafii w Żyrardowie i Rawie Mazowieckiej.
Po złożeniu przysięgi konsekracyjnej i modlitwach zbór modlił się o łaskę Ducha Świętego przed obrzędem konsekracji nowej Biskupki Kościoła Luterańskiego w Wlk. Brytanii słowami starochrześcijańskiego hymnu @luteranie pic.twitter.com/yf1ABl0MzL
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 20, 2024
Po odczytaniu aktu wyboru, złożenia przysięgi konsekracyjnej biskupi przystąpili do konsekracji apostolskim zwyczajem przez modlitwę i nałożenie rąk na nową biskupkę. Odśpiewano też zgodnie z tradycją starokościelny hymn “Przyjdź, Duchu Święty”.
Apostolskim zwyczajem przez modlitwę i nałożenie rąk konsekrowano ks. Paulinę Hławiczkę-Trotman na nową biskupkę brytyjskich luteran @luteranie pic.twitter.com/peRrIERHSu
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 20, 2024
Nowa biskupka przewodniczyła później liturgii eucharystycznej, podczas której Słowa Ustanowienia zaśpiewała w języku polskim. Po polsku wybrzmiały również słowa końcowego błogosławieństwa, które zaśpiewał bp Walter Jagucki, pierwszy biskup w historii LCiGB. W tym roku bp Walter Jagucki obchodzi 60-lecie ordynacji na duchownego.
O dzisiejszej konsekracji bp Pauliny Hławiczki-Trotman mówi bp Adrian Korczago, biskup diecezji cieszyńskiej @luteranie pic.twitter.com/bMTWCLMvao
— Ewangelicy.pl (@ewangelicyPL) January 20, 2024
Ks. radca Paulina Hławiczka-Trotman od urodzenia związana ze Skoczowem i Ustroniem (Śląsk Cieszyński) jest absolwentką Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Na duchowną luterańską została ordynowana w Anglii w 2014 roku przez szwedzkiego biskupa Martina Linda, gdyż wówczas Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce nie ordynował (wyświęcał) kobiet, co zmieniło się dopiero w 2022 roku.
Gratulacje biskup Paulinie Hławiczce-Trotman z Luterańskiego Kościola w Wielkiej Brytanii złożył również obecny na nabożeństwie bp Patrick McKinney, ordynariusz diecezji Nottingham @NottsDiocese Kościoła rzymskokatolickiego pic.twitter.com/lZNN9Q3EWX
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 20, 2024
Konsekracja w kościele Robin Hooda
Uroczyste nabożeństwo odbyło się w anglikańskim kościele Marii Panny w Nottingham o ponad 1000-letniej historii. Obecna świątynia budowana była na przełomie XIV i XV wieku i jest trzecim kościołem, który stanął na tym miejscu po zniszczeniach i przebudowach. Kościół nieodłącznie związany jest z legendą o Robin Hoodzie.
Na marginesie warto dodać, że posiadający ponad tysiącletnią historię Kościół Marii Panny w Nottigham związany jest z postacią Robin Hooda, który właśnie tutaj miał zostać pojmany przez szeryfa i jego żołnierzy pic.twitter.com/3FzkqqdYpq
— ekumenizm.pl (@ekumenizmpl) January 20, 2024
Jak mówią podania historyczne, Robin Hood przebywając w tym kościele został rozpoznany przez jednego z mnichów, któremu Robin ukradł 100 funtów. Duchowny poinformował o tym szeryfa z Nottingham. Ten przybył z licznymi oddziałami, ale Robin Hood nie poddał się bez walki zabijając kilku żołnierzy i samego szeryfa. Robina ostatecznie pojmano, uwięziono w ratuszu, skąd zdołał uciec dzięki pomocy Małego Johna.