Abp Abel krytykuje Cyryla i tłumaczy metropolitę Sawę

0

– Jestem w pełni przekonany, że metropolita Sawa pisząc: „wrogowi wiary nie podoba się stabilność Kościoła” miał na myśli laicyzujący się świat, który toczy walkę z chrześcijaństwem – powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl władyka lubelsko-chełmski Abel (Popławski) komentując poruszenie wokół niedawnego listu metropolity Sawy do moskiewskiego patriarchy Cyryla.


Abp Abel stwierdził, że list metropolity Sawy wpisuje się w tradycję składania życzeń przez zwierzchników Cerkwi lokalnych. Dodał, że aktualnie świat prawosławny zmaga się z kryzysem, wynikającym z konfliktu między Ekumenicznym Patriarchatem Konstantynopola a Patriarchatem Moskiewskim. Abp Abel przekonuje, że metropolita intensywnie angażuje się w budowanie pokoju w prawosławnej rodzinie, a jego działania są próbą mediacji między zwaśnionymi zwierzchnikami.

Hierarcha zaznaczył, że dla:

„prawie wszystkich prawosławnych chrześcijan jest nie do pogodzenia z nauczaniem ewangelicznym, że patriarcha Cyryl nie potępił agresji militarnej Rosji na Ukrainę oraz jest zwolennikiem ideologii usprawiedliwiania zbrodni wojennych na biednym, cierpiącym narodzie ukraińskim.”

Zwierzchnik diecezji lubelsko-chełmskiej w wyraźnych słowach skrytykował patriarchę Cyryla, mówiąc, że ten jako zwierzchnik Cerkwi „nie zdołał unieść powierzonej mu odpowiedzialności.”

Słowa lubelskiego hierarchy są bodajże pierwszymi tak wyraźnymi słowami krytyki polskiego biskupa prawosławnego skierowanymi pod adresem patriarchy Cyryla, nie licząc ogólników zawartych w liście metropolity. Słowa abpa Abla zdecydowanie różnią się od narracji kontrowersyjnego listu gratulacyjnego z 1 lutego br. Z okazji 14. rocznicy patriarszej intronizacji Cyryla, w którym metropolita Sawa pisał o „lśniącym odrodzeniu” rosyjskiej Cerkwi pod rządami obecnego zwierzchnika, który bezkrytycznie wspiera i uzasadnia rosyjską inwazję na Ukrainę.

Przypomnijmy, że 4 lutego br. Metropolita Sawa wyraził żal i skruchę za formę życzeń, jakie skierował do Cyryla. Słowa zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zostały przyjęte z konsternacją przez wielu wiernych i kler PAKP, przedstawicieli świata polityki (w tym ambasadora Ukrainy w Polsce) oraz świeckie i kościelne media.

Szczególną uwagę należy zwrócić na presję świeckich prawosławnych, którzy w mediach i prywatnie głośno mówili o swoim niezadowoleniu z zaistniałej sytuacji, w tym teolodzy prawosławni Michał Klinger w liście otwartym na łamach KAI oraz Patryk Panasiuk w wywiadzie dla TV Republika.


>> Bezpośredni link do całego wywiadu abpa Abla dla portalu wpolityce.pl