
- 25 listopada, 2015
- przeczytasz w 3 minuty
Królowa Elżbieta II otworzyła w Londynie nowy 10. Synod Generalny Kościoła Anglii. Podczas nabożeństwa z Sakramentem Komunii Świętej w Opactwie Westminsterskim kazanie w obecności Królowej, prymasów i biskupów Kościoła Anglii, pozostałego duchowieństwa i świec...
Królowa i franciszkanin na anglikańskim Synodzie
Królowa Elżbieta II otworzyła w Londynie nowy 10. Synod Generalny Kościoła Anglii. Podczas nabożeństwa z Sakramentem Komunii Świętej w Opactwie Westminsterskim kazanie w obecności Królowej, prymasów i biskupów Kościoła Anglii, pozostałego duchowieństwa i świeckich wygłosił franciszkanin o. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego.
Franciszkańskie kazanie na anglikańskim Synodzie
W swoim kazaniu o. Cantalamessa odniósł się do centralnych prawd wiary, będących przedmiotem sporu w okresie Reformacji, w tym szczególnie nauki o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę:
- Usprawiedliwienie z wiary powinno być zwiastowane przez cały Kościół z jeszcze większą mocą niż kiedykolwiek wcześniej. Nie w opozycji do dobrych uczynków — sprawa ta już została wyjaśniona — ale w opozycji do roszczenia współczesnych ludzi jakoby mogli się zbawić dzięki swojej nauce, technologii i wyprodukowanej przez człowieka duchowości bez potrzeby Odkupiciela przychodzącego spoza ludzkości. Samousprawiedliwienie! Jestem przekonany, że gdyby dziś żył Marcin Luter i Tomasz Cranmer w ten sposób zwiastowaliby usprawiedliwienie z łaski przez wiarę.
Kaznodzieja nawiązał do aktualnej sytuacji chrześcijan, przypominając, że w wielu zakątkach światach palone są kościoły i zabijani ludzie nie dlatego, że są katolikami, anglikanami, zielonoświątkowcami, ale dlatego, że są chrześcijanami.
- W ich oczach już jesteśmy jedno. Bądźmy również jedno w naszych oczach i oczach Bożych — zaapelował franciszkanin.
Duchowny zaznaczył, że Kościół anglikański ma szczególną rolę, gdyż często określał się jako droga środka między rzymskim katolicyzmem a zreformowanym chrześcijaństwem.
Od bycia drogą środka w statycznym znaczeniu musi się coraz bardziej stawać droga środka w dynamicznym sensie, wypełniając swoją rolę jako pomost między Kościołami. Moja obecność pośród was jako kapłana Kościoła katolickiego w warunkach tak szczególnych jest znakiem tego, że coś w tym rodzaju właśnie się już dzieje.
Przemówienie Królowej
Po liturgii w Opactwie Westminsterskim, będącym osobistą świątynią Królowej, nastąpiło uroczyste otwarcie Synodu Generalnego Kościoła Anglii.
Elżbietę II oraz księcia Filipa przywitał arcybiskup Canterbury Justin Welby. W wypełnionym humorystycznymi anegdotami przemówieniu Prymas Całej Anglii przypomniał niełatwe relacje między Państwem a Kościołem.
Z kolei monarchini dziękując za powitanie i potwierdzając ukonstytuowanie się nowego Synodu Generalnego przypomniała osiągnięcie ostatniego Synodu Generalnego — dopuszczenie kobiet do konsekracji biskupiej. Królowa pozytywnie odnosiła się do perspektywy święcenia kobiet na biskupów. Kamery uchwyciły w Opactwie serdeczne przywitanie królowej z pierwszą biskupką Kościoła Anglii, bp Libby Lane.
Elżbieta II wskazała, że nowy Synod będzie się musiał zmierzyć z trudnymi sprawami, z którymi zmaga się Kościół i świat:
W niektórych z tych spraw istnieć będą różne opinie (…) Święty Paweł przypomina nam, że wszyscy chrześcijanie, jako ambasadorzy Chrystusa, powołani są do służby pojednania. Rozpowszechnianie Bożego Słowa i trudna choć wynagradzająca wysiłki misja na rzecz pokoju są ważnymi częściami tej służby (…) Wspólnie musicie kontynuować pogłębianie wiary, osądu i życiowego doświadczenia jak i cenną tradycję anglikańską jedności we wspólnocie, aby uchwycić przyszłe ścieżki Kościoła Anglii.
Królowa przypomniała również współpracę ekumeniczną Kościoła Anglii, podkreślając obecność kaznodziei Domu Papieskiego, a także porozumienia Kościoła Anglii z Kościołem Metodystycznym (tzw. Przymierze) oraz niedawną wizytę Ekumenicznego Patriarchy Konstantynopola.
Elżbieta II zakończyła swoje przemówienie, życzeniami i zapewnieniami o modlitwie, o którą prosił wcześniej Arcybiskup Canterbury
Na początku tego nowego Synodu, gdy kładziecie wasze ręce w ręce Boże, modlę się, słowami pieśni, którą śpiewaliśmy dzisiejszego ranka: „Jego zwycięskie światło niech świeci nad nami, otuli nas, oświetlając nasze drogi.”