25-lecie kapłaństwa kobiet w Kościele Anglii

0

1 marca br. w Pałacu Lambeth, oficjalnej siedzibie Prymasa Całej Anglii i Abp Canterbury, świętowano 25-lecie wprowadzenia kapłaństwa kobiet w Kościele Anglii. Stało się to 12 marca 1994 roku w katedrze w Bristolu. W nabożeństwie pod przewodnictwem arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego uczestniczyło 80 kobiet księży. W tym roku mija też pięć lat od dopuszczenia kobiet w Kościele Anglii do święceń biskupich.

Historyczne wydarzenie odbyło się 12 marca 1994 w bristolskiej katedrze i było poprzedzone wieloletnimi sporami. Część duchownych i świeckich, którzy nie zgadzali się na kapłaństwo kobiet konwertowało na rzymski katolicyzm (część później powróciła do Kościoła), a część wywalczyła sobie prawo do opieki duszpasterskiej sprawowanej jedynie przez mężczyzn i alternatywnej jurysdykcji biskupów-mężczyzn. Niektórzy zmienili zdanie od mocnego sprzeciwu do aprobaty. Jednak zdecydowana większość zaakceptowała zmiany, a temat święceń kapłańskich kobiet nie wywołuje większych emocji. Gdzieniegdzie przewija się jeszcze temat kobiet w episkopacie i pytanie, kiedy pierwsza kobieta obejmie jedną z dwóch metropolii w Kościele Anglii (metropolia Yorku niedługo się zwolni), jednak wydaje się, że temat został już dogłębnie przepracowany, a ci, którzy myśleli o porzuceniu Kościoła z powodu święceń kapłańskich kobiet uczynili to najpóźniej w 2015 roku.

Kobiety w posłudze diakonów, kapłanek, dziekanów i biskupek są coraz bardziej widoczne, co potwierdzają statystyki Kościoła Anglii – na czele kilku diecezji stoją kobiety, w niektórych kobiety są sufragankami lub dziekanami katedr.

W 2018 roku odsetek kobiet przygotowujących się do kapłaństwa przekroczył odsetek mężczyzn (54:46). Wzrosła także liczba pań, które podejmują służbę w Kościele Anglii, mając za sobą karierę w innych zawodach – najbardziej prominentnym przykładem jest bp Sarah Mullally, która była naczelną pielęgniarką Anglii, a od 2018 roku jest pierwszą kobietą na urzędzie Biskupa Londynu.

Na uroczystościach w Pałacu Lambeth nie zabrakło symbolicznych postaci – była ks. Angela Berners-Wilson, uznawana za pierwszą kobietę wyświęconą w Kościele Anglii w 1994 roku. Podczas pamiętnego nabożeństwa w bristolskiej katedrze diakon Angela Berners była pierwszą spośród 31 kobiet, które wyświęcił ówczesny biskup Bristolu Barry Rogerson.

82-letni biskup nie przybył na uroczystości, ale przesłał na ręce arcybiskupa Canterbury list, w którym zaapelował o modlitwę w intencji wszystkich tych kobiet na świecie, których powołanie nie zostało jeszcze rozpoznane lub sprawdzone. – Przez ostatnie 25 lat obserwowałem i przyjmowałem służbę kobiet w parafiach, duszpasterstwach, szpitalach i hospicjach, szkołach, uniwersytetach oraz więźniach, i wiem jak innowacyjny i pozytywny był wkład kobiet – napisał bp Rogerson. Od zeszłego roku również na czele diecezji Bristol stoi kobieta – bp Vivienne Frances Faull.

Do Pałacu Lambeth przybyła również bp Libby Lane, pierwsza kobieta konsekrowana na biskupkę w Kościele Anglii. Bp Lane kończy właśnie swoją służbę w sufraganii Stockport, a po Wielkanocy obejmie samodzielną diecezję Darby.

>> Zapis nabożeństwa na BBC


galeria